Holandsko otvorí od 1. marca svoj pracovný trh pre ľudí z krajín, ktoré sa stali členmi Európskej únie (EÚ) v máji 2004.
"Situácia na holandskom trhu je taká, že slobodný pohyb ľudí z nových členských štátov je žiaduci," uviedlo ministerstvo sociálnych vecí krajiny v liste pre národný parlament.
Otvorenie trhu sa nebude týkať Bulharska a Rumunska, ktoré vstúpili do únie v januári tohto roka.
Veľká Británia, Írsko a Švédsko zrušili obmedzenia v zamestnávaní ľudí z nových členských krajín, keď vstúpili v máji 2004 do EÚ. Ostatné staré členské štáty sa k nim postupne pripojili minulý rok, avšak
Holandsko si ponechalo postupnejšie otvorenie trhu. Očistená miera nezamestnanosti v Holandsku dosiahla v štvrtom kvartáli 5,2 %, čo je medziročný pokles z úrovne 6,3 %.
K agentúrnemu článku nám zaslal stanovisko aj zástupca slovenského veľvyslanectva v Bruseli:
Presnejšie by mohlo byť "Odchádzajúca holandská vláda navrhuje parlamentu úplne otvorenie pracovného trhu.
V správe sa síce píše o skutočnej iniciatíve, a to že ministerstvo navrhuje/odporúča parlamentu vo svojom liste úplne otvorenie trhu práce (okrem Rumunska a Bulharska), avšak nie je vôbec isté a zrejmé, že by parlament takéto rozhodnutie v blízkej dobe, resp. vôbec prijal.
List je písaný v menej štátneho tajomníka holandského ministerstva sociálnych vecí p. Van Hoofa, ktorý je z doterajšej vládnej strany liberálov. V priebehu nasledujúceho týždňa alebo dvoch však z úradu odíde a nahradí ho nominant novoformovanej vládnej koalície zo strany socialistov. Pritom minister by mal byť zo strany kresťanských demokratov.
Holandskí socialisti a kresťanskí demokrati, ktorí tvoria základ novej vládnej koalície v Holandsku, boli doteraz dlhodobo prinajmenšom zdržanliví k otvoreniu trhu práce a preto možno predpokladať, že ich postoj nemusí byť zhodný s postojom odchádzajúcej vlády. Len s rezervou možno odhadovať, že by po vstupe do vlády zmenili svoj postoj v tejto veci.
Rozhodujúce slovo bude mať nakoniec holandský parlament a teda výsledok tohto procesu nemožno jednoznačne prepokladať. Nie je totiž jasné, kedy a či sa bude iniciatívou parlament zaoberať.
Verejná mienka v Holandsku je totiž údajne viac-menej negatívne naladené k možnému úplnému uvoľneniu trhu práce.
Autor: sita.sme.sk

Beata
Balogová
