Bratislava 15. februára (ČTK) - Potláčaniu prejavov násilia na školách by pomohol nárast počtu odborníkov v pedagogicko-psychologických poradniach. Tvrdia to autori novej koncepcie pedagogicko-psychologického poradenstva, ktorú na svojej internetovej stránke predstavilo ministerstvo školstva. Podľa psychologičky Evy Smikovej sú však nedostatočne pripravení aj učitelia a negatívny vplyv má aj priveľké množstvo učiva.
Autori koncepcie pripúšťajú, že správanie detí na školách sa zhoršuje. "Stúpa počet detí s osobnostnými a emocionálnymi problémami, vrátane detí trpiacich neurózami, psychosomatickými chorobami a vývinovými poruchami učenia," napísali. V poradniach však môžu rodičia a deti vyhľadať pomoc psychológov či špeciálnych pedagógov.
V súčasnosti pracuje vo viac než osemdesiatich poradniach na Slovensku asi 750 odborných pracovníkov. Podľa psychologičky Evy Smikovej z bratislavského Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie by na riešenie súčasných problémov detí bolo potrebných trojnásobne viac odborníkov.
Učitelia vidia príčiny rastúceho násilia na školách najmä v nezáujme rodičov o výchovu svojich detí. "Chýba predovšetkým citová výchova. Časť rodičov si myslí, že čas, ktorý by mali venovať svojim deťom, môže nahradiť, ak im niečo kúpia," zhrnula svoje skúsenosti riaditeľka jednej zo základných škôl v bratislavskej Petržalke Magdaléna Benková. Nie všetky deti sa podľa nej správajú horšie ako v minulosti, ale asi štvrtina žiakov vystupuje príliš sebavedome. "Niekedy napodobňujú aj svojich rodičov, ktorí s učiteľmi komunikujú veľmi ostro až výhražne," dodala riaditeľka.
Mnohé negatíva by podľa Smikovej bolo možné odstrániť, ak by bolo v triedach menej žiakov a v učebných osnovách menej učiva. "Najlepším je žiak, ktorý si vyučovanie potichu odsedí a proti ničomu neprotestuje, len aby sa stihlo všetko prebrať," povedala Smiková. Nemožno sa preto podľa nej čudovať, že niektorí žiaci reagujú na chýbajúci priestor pre vyjadrenie vlastných názorov neprimerane.
Ministerstvo školstva pripravilo taktiež novú koncepciu starostlivosti o zdravotne a psychicky hendikepované deti. V špeciálnych školách sa učí asi 30.000 z viac než 880.000 žiakov základných a stredných škôl. Ministerstvo chce napríklad dosiahnuť, aby sa žiaci zo špeciálnych škôl vo väčšom počte dostávali na bežné školy.
Podmienky na modernizáciu výučby by mal priniesť nový školský zákon. Súčasný, prijatý v roku 1984, už podľa odborníkov nezodpovedá aktuálnym požiadavkám. Ministerstvo školstva ho chce predložiť poslancom parlamentu tento rok.
grm fil