Bratislava 15. februára (TASR) - "Naše dejiny sa neodohrávali len na území Slovenska, sme takisto Európania, čiže stopy našej kultúry môžeme nachádzať na mnohých miestach Európy v umeleckých dielach vo výtvarnom, sochárskom ale i architektonickom stvárnení. Umenie potiera hranice," povedal Ivan Gerát, riaditeľ Ústavu dejín umenia Slovenskej akadémie vied počas konania medzinárodnej konferencie renomovaných historikov umenia.
Skúmanie histórie umenia v strednej Európe a výmena skúseností historikov objavuje dosiaľ nepoznané umelecké hodnoty nášho kultúrneho dedičstva a nie veľmi propagované umenie našich predkov. "Ak vycestujeme za hranice napríklad našej vlasti, hoci nerozumieme jazyku, stretávame sa s umeleckými dielami ako sú budovy, sochy, obrazy, ktoré majú svoju univerzálnu črtu. Problém, ktorý sa dnes na konferencii ukázal, je zaujínavý v tom, že často práve historici umenia sa snažili v historických dielach objaviť také črty, ktoré boli príznačné pre určitý národ alebo štát. V minulosti pri spájaní s určitým etnikom, národom, štátom hrozilo nebezpečenstvo ideologického zneužitia. Kultúra je sféra, kde konáme slobodne, môžeme si vyberať. Ani jeden z národov v strednej Európe nie je nútený svojou biologickou výbavou štvať alebo bojovať proti inému národu. Ak to niektorí historici umenia robia, tak iba zo svojho vedomého rozhodnotia. Myslím si, že toto poznanie je veľmi dôležité. Umožňuje to aj s takto zaujatými ľuďmi viesť dialóg, aby si mohli uvedomiť, svoju viazanosť k určitému názoru, alebo ustúpiť od príliš radikálnych tvrdení. V dnešnom procese zjednocujúcej sa Európy je takýto proces reflexie priam nevyhnutný," dodal Ivan Gerát.
Na medzinárodnej konferencii na tému Hranice v dejinách umenia strednej Európy sa zišlo 22 renomovaných historikov umenia z desiatich krajín, a to Českej republiky, Holandska, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Veľkej Británie a Slovenska. Konferencia sa koná dnes a v piatok v priestoroch Galérie mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci. Pracovnými jazykmi sú angličtina a nemčina.