Bratislava 16. februára (TASR) - Kultúrne tradície a spôsob života v minulosti i súčasnosti na území Slovenska a strednej Európy skúma Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied (ÚEt SAV) v Bratislave.
Počas viac ako 60-ročného pôsobenia ústavu vznikli na jeho pôde veľké kolektívne práce, ako sú Etnografický atlas Slovenska, dvojdielna Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska alebo publikácia Slovensko - Európske kontexty ľudovej kultúry, ktorá vyšla v anglickom a v slovenskom jazyku. Spomínané publikácie získali viaceré národné i medzinárodné ocenenia. Napríklad Etnografický atlas Slovenska v Japonsku bodoval ako najlepšie spracovaný atlas a v roku 1991 získal Národnú cenu Slovenska. Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska získala okrem iných ocenení prestížnu Medzinárodnú cenu etnologických a antropologických štúdií v Palerme.
Ústav etnológie SAV spolupracuje s partnerskými inštitúciami v Maďarsku, Rakúsku, Poľsku, Bulharsku, Holandsku, Španielsku, Taliansku, USA a iných krajinách. Participuje na riešení viacerých bilaterálnych projektov a rámcových projektov Európskej únie. Je medzi nimi projekt Sociálna história v Európe a v Stredomorí, ktorý združuje 10 európskych univerzít a je zameraný na výmenu doktorandov, výskum súčasných trendov rodiny, zmien v postavení partnerov a rodiny a pod. Ústav koordinuje projekt Etnologické výskumy slovenského etnika v Maďarsku spolu s Výskumným ústavom Slovákov v Békešskej Čabe. V spolupráci s Bulharskou akadémiou vied v Sofii bratislavský ÚEt SAV realizoval výskum etnokultúrnych tradícií a identity Bulharov na Slovensku. Z tohto výskumu boli už vydané dve publikácie.
Od začiatku 90-tych rokov sa vedeckí pracovníci ústavu podieľali na riešení viac ako 20 zahraničných projektov.
ch vs