„Jednou z podmienok súhlasu na použitie chemického posypu bolo pokračovanie monitoringu, na základe ktorého bude možné exaktné vyhodnotenie skutočných vplyvov na prírodné prostredie,“ informoval Juraj Švajda zo Správy Tatranského národného parku (TANAP). Pokusné použitie chemického posypu povolil Obvodný úrad životného prostredia na štyroch úsekoch v oblasti Vysokých Tatier.
V minulosti povolil Obvodný úrad životného prostredia v Poprade pokusné použitie chloridu sodného (NaCl) a iných chemických posypových materiálov s cieľom odskúšať a monitorovať ich vplyv na prírodné prostredie. Analýzy preukázali, že ich používaním dochádza k zmenám vo viazaní živín, posunoch Ph v pôde a k defoliačným účinkom. Odborná expertíza poukázala na skutočnosť, že používanie posypových solí má negatívny vplyv na kvalitu prírodného prostredia v oblasti Tatier. Po topení snehu zistili, že voda odtekajúca priamo z cesty je zasolená ako morská voda. Výskumom sa zistilo, že solenie zvyšuje 200 až 5 000-násobne koncentráciu chlóru v pôde a vo vode v úsekoch do štyroch až piatich metrov od okraja cesty. Výskum poukázal aj na šírenie nových slanomilných rastlín pozdĺž komunikácií.
Niektoré z úsekov ciest sa podľa J. Švajdu nesolia nielen z ekologických dôvodov, ale aj technologických. Chemická soľ je totiž účinná len do mínus päť stupňov Celzia a najmä vo vyšších polohách nemá potrebné účinky. Naopak soľ môže ešte zhoršiť zjazdnosť ciest. Soľ má tiež negatívne účinky na karosériu motorových vozidiel. Pre udržanie dobrej zjazdnosti ciest, bezpečnosť a rýchlosť premávky vo Vysokých Tatrách je podľa Švajdu potrebná najmä disciplinovanosť vodičov a včasnosť zásahu cestárov.