LIPTOVSKÝ HRÁDOK/HYBE 16. februára (SITA) – Upokojiť situáciu v obci Hybe pri Liptovskom Hrádku po medializovaní informácie o úmrtí invalidného dôchodcu na tuberkulózu sa na stretnutí s približne 50 občanmi a starostom Martinom Piovarčim snažila pneumologička a ftizeologička Polikliniky v Liptovskom Hrádku Lucia Kováčiková. V Hybiach momentálne registrujú šesť pacientov chorých na tuberkulózu. Lekárka Kováčiková vysvetlila občanom obce, čo vlastne tuberkulóza je, ako vzniká a prenáša sa. Záujemcovia sa na stretnutí zaujímali aj o liečbu a prevenciu tuberkulózy.
Invalidný dôchodca, ktorý v uplynulých dňoch podľahol tuberkulóze, nedodržal podľa Kováčikovej podmienky liečenia. Mal multirezistentný typ choroby, ktorý je odolný voči základným liekom na tuberkulózu. Lucia Kováčiková vyzvala praktických obvodných lekárov k väčšej ostražitosti, aby nepodcenili ani bežné infekcie u ďalších obyvateľoch obce. V spádovej oblasti ambulancie v Liptovskom Hrádku evidovali minulý rok deväť dospelých pacientov na tuberkulózu.
Tuberkulóza je chronicky prebiehajúca infekčná choroba, ktorá je rozšírená na celom svete, kde ročne zomierajú na jej následky tri milióny ľudí. Zlá situácia vo výžive, nízke sociálne pomery a oslabený imunitný systém podmieňujú infekciu a ochorenie. Spúšťačmi ochorenia sú baktérie tuberkulózy, ktoré sa prenášajú kvapôčkovou infekciou. Ochorenie je známe už storočia. V minulosti sa vyznačovalo vysokou nákazlivosťou a ťažkým priebehom. V polovici 20. storočia sa znížil výskyt tuberkulózy, ale tento jav bol len prechodný a v polovici 80-tych rokov sa ochorenie zase dostalo do povedomia verejnosti najmä v súvislosti s objavením sa AIDS.