KOŠICE 16. februára (SITA) – Možnosti riešenia situácie Divadla Romathan boli hlavnou témou stretnutia predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenka Trebuľu s podpredsedom vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti a ľudské práva a menšiny Dušanom Čaplovičom.
Ako dnes agentúru SITA informovala hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková, pre nevyjasnené majetkovoprávne vzťahy nemôže ojedinelé rómske Divadlo Romathan získavať prostriedky z grantov a fondov. Divadlo sídli v budove, ktorej spoluvlastníkmi sú v tzv. ideálnom pomere KSK a mesto Košice. „To znamená, že nie je presne stanovené reálne vlastníctvo a z toho vyplývajú ťažkosti pri jeho preukazovaní pri žiadostiach o granty. Divadlo tak nemá šancu získať mimorozpočtové prostriedky na nevyhnutnú rekonštrukciu, ani na projekty v umeleckej a programovej oblasti,“ konštatoval riaditeľ divadla Romathan Karol Adam.
„Existujú alternatívne riešenia, na ktorých musí veľmi úzko spolupracovať kraj, mesto a vláda,“ povedal na rokovaní predseda KSK Zdenko Trebuľa. „Našou filozofiou je zachovať a rozšíriť v centre krajskej metropoly ostrov kultúry, ktorý spoluvytvárajú existujúce inštitúcie – múzeá, galérie, divadlá, filharmónia, knižnica. K nim by popri maďarskom divadle Thália malo patriť aj rómske Divadlo Romathan. Nemôžeme ho vytlačiť niekde na okraj mesta. Nevyhnutnosť spoločného postupu vidíme aj z pohľadu kandidatúry Košíc na Európske hlavné mesto kultúry,“ dodal.
Za najrýchlejší variant riešenia považujú všetci zúčastnení dohodu KSK a mesta o stanovení reálneho vlastníctva budovy na Štefánikovej ulici v Košiciach. Zároveň chce kraj rokovať o zámene „mestskej“ polovice budovy za iný majetok vo vlastníctve KSK. Zriaďovateľ Divadla Romathan by sa tak stal stopercentným vlastníkom budovy.
Vzájomné vysporiadanie vzťahov považuje za najdôležitejšie aj podpredseda vlády Dušan Čaplovič.
„Toto divadlo treba vnímať ako nadregionálne. Jeho úspešnú prácu vidno aj na štatistikách. Z hľadiska obsadenosti diváckych miest patrí na najvyššie priečky. Nemá síce veľké hľadisko, ale za svojimi divákmi poctivo chodí aj do osád. Takýto fenomén musíme zachovať a vytvoriť mu lepšie podmienky aj spájaním zdrojov štátu a samosprávy. Ak bude divadlo vedieť reálne preukázať vzťah k nehnuteľnosti, môže sa uchádzať aj o ďalšie prostriedky z grantov. Riešenie majetkového problému preto považujem za prvoradé,“ skonštatoval Dušan Čaplovič a prisľúbil, že zo svojej pozície požiada Košický samosprávny kraj a mesto Košice o spoločné kroky.
Divadlo Romathan plní dôležitú funkciu aj pri formovaní kultúrneho povedomia priamo v osadách, medzi ľuďmi, ktorí žijú v mimoriadne zlej sociálnej i finančnej situácii. Zájazdová činnosť tvorí veľkú časť jeho programu, ale rozpočtové pravidlá ju nezohľadňujú.
„Divadlu by veľmi pomohlo, keby ministerstvo kultúry vedelo zohľadniť zájazdovú činnosť systémovým krokom,“ skonštatovala vedúca odboru kultúry KSK Jana Kovácsová.