Bratislava 17. februára (TASR) - Kauza interrupcií je najstaršou na Ústavnom súde (ÚS) SR a jej doterajší sudca-spravodajca Lajos Mészáros je presvedčený, že koncom roka sa v tomto prípade rozhodne.
"Kauza bola pripravená na rozhodnutie. Pretože sa znížil počet členov pléna ÚS na desať sudcov, nemohli sme rozhodovať o takejto závažnej veci. Môj osobný odhad je, že koncom roka by sa mohlo o celej veci rozhodnúť," povedal novinárom po opätovnom vymenovaní za sudcu ÚS Mészáros. Tvrdí, že noví kolegovia si musia "načítať" problematiku, aby sa "dostali sa do obrazu". Podľa Mészárosa nová predsedníčka ÚS Ivetta Macejková musí de facto rozhodnúť, či sa tento prípad dostane do programu súdu.
V krátkosti priblížil aj históriu prípadu interrupcií na ÚS. "Vec je spracovaná a bude úlohou, aby sme zorganizovali semináre, aké sme robili aj s bývalými kolegami - sudcami. A potom bude potrebné nariadiť vo veci pojednávanie. Predpokladám, že by to mohlo byť v priebehu pol roka," vysvetlil Mészáros. Ako pokračoval, ÚS má k prípadu veľmi veľa odborných posudkov a analýz. Pripomenul však, že rozhodnutia v tak závažnej otázke, akou sú interrupcie, padli v niektorých štátoch až po šiestich-siedmich rokoch.
V tejto súvislosti spomenul, že ÚS čakal aj na rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu. Ten rozhodoval o sťažnosti Francúzky vietnamského pôvodu Thi-No Vo, ktorej lekár omylom spôsobil v šiestom mesiaci tehotenstva výtok plodovej vody, pretože si ju pomýlil s inou pacientkou s rovnakým priezviskom. Po chybnom zákroku musela ísť žena na potrat. "ESĽP je pre nás etalón. Toto rozhodnutie berieme do úvahy ako všetky rozhodnutia. Chceme sa poučiť zo všetkých rozhodnutí a nechceme sa rozchádzať. Rozhodnutie by malo byť opodstatnené, fundované a musíme k nemu pristupovať zodpovedne," konštatoval Mészáros.
Návrh v kauze interrupcií podali ešte v máji 2001 poslanci KDH, ktorých na ÚS zastupuje poslanec Daniel Lipšic. ÚS SR má posúdiť liberálnu úpravu možnosti prerušenia tehotenstva v prvých 12 týždňoch. Počas tohto obdobia môže ktorákoľvek tehotná žena požiadať o vykonanie interrupcie bez udania dôvodu. Po uplynutí tohto obdobia je iný režim, ktorý je zákonne upravený. Zákon o umelom prerušení tehotenstva je z roku 1986.