SME

Diaľničné spojenie s Rakúskom otvoria 15. novembra

Kompletné diaľničné spojenie medzi Slovenskom a Rakúskom otvoria 15. novembra tohto roka, uviedol na dnešnej tlačovej besede spolkový kancelár Rakúskej republiky Alfréd ...

Predseda spolkovej vlády Rakúska Alfred Gusenbauer (vľavo) na fototermíne pred prijatím u slovenského prezidenta, Ivana Gašparoviča (vpravo). Ivan Gašparovič dnes prijal predsedu spolkovej vlády Rakúska Alfreda Gusenbauera. Bratislava, 18. február 2007.Predseda spolkovej vlády Rakúska Alfred Gusenbauer (vľavo) na fototermíne pred prijatím u slovenského prezidenta, Ivana Gašparoviča (vpravo). Ivan Gašparovič dnes prijal predsedu spolkovej vlády Rakúska Alfreda Gusenbauera. Bratislava, 18. február 2007. (Zdroj: SITA/Michal Burza)

Kompletné diaľničné spojenie medzi Slovenskom a Rakúskom otvoria 15. novembra tohto roka, uviedol na dnešnej tlačovej besede spolkový kancelár Rakúskej republiky Alfréd Gusenbauer po rokovaní so slovenským premiérom Robertom Ficom. Stretol sa aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom a predsedom parlamentu Pavlom Paškom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predseda parlamentu Pavol Paška s potešením privítal informáciu o tom, že Rakúsko otvorí diaľnicu spájajúcu Viedeň s Bratislavou a celým Slovenskom 15. novembra tohto roku. Po stretnutí Pašku s rakúskym kancelárom Alfredom Gusenbauerom v Bratislave o tom médiá v tlačovej správe informoval hovorca predsedu Národnej rady SR Jozef Plško.

SkryťVypnúť reklamu

Paška zablahoželal Alfredovi Gusenbauerovi k víťazstvu v parlamentných voľbách a k zostaveniu vlády, ktorá bola inaugurovaná 11. januára. Podľa Plška sa obaja partneri zhodli na tom, že vzájomné bilaterálne vzťahy a spolupráca medzi Slovenskom a Rakúskom sú tradične na vysokej úrovni a spoločne sa budú snažiť o ich ďalšie zlepšenie, mimoriadne sa rozvíjajú aj hospodárske vzťahy medzi oboma krajinami. Obaja predstavitelia sa zhodli na tom, že v praktickej rovine bilaterálnych vzťahov je výzvou dobudovanie primeranej infraštruktúry, hlavne v oblasti cestného spojenia. Paška s potešením privítal informáciu o tom, že Rakúsko otvorí diaľnicu spájajúcu Viedeň s Bratislavou a celým Slovenskom 15. novembra.

Rakúsko rešpektuje, že súčasná slovenská vláda nechce privatizovať bratislavské letisko a spoločnosť Cargo Slovensko, povedal Gusenbauer a dodal, že Rakúsko je pripravené vytvoriť politické podmienky na budúcu spoluprácu medzi bratislavským letiskom a letiskom Schwechat, respektíve v oblasti nákladnej železničnej dopravy medzi Cargom Slovensko a Cargom Rakúsko. Ani Fico, ani Gusenbauer nešpecifikovali, aký model bude táto spolupráca mať. Potvrdili, že experti oboch strán najprv vypracujú analýzy a zvolia najvhodnejší model. V cargu sú už ďalej, pripomenul Fico a dodal, že obe spoločnosti už podpísali memorandum o spolupráci. Alfréd Gusenbauer pozval Fica na oficiálnu návštevu Rakúska, ktorá by sa mala uskutočniť ešte túto jar. Gusenbauer je na prvej návšteve SR po jeho zvolení do funkcie rakúskeho spolkového kancelára v januári tohto roku.

SkryťVypnúť reklamu

R. Fico požiadal A. Gusenbauera o expertnú pomoc v súvislosti so skúsenosťami, ktoré má Rakúsko pri zavádzaní eura. Gusenbauer uviedol, že vyhovie a bude podporovať Slovensko aj v jeho snahe vstúpiť do schengenského priestoru. Rakúsko plánuje v roku 2008 kandidovať za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN a v tomto smere očakáva od Slovenska takú podporu, akú Rakúsko prejavilo Slovensku, keď sa uchádzalo o členstvo v tomto orgáne OSN.

Rakúsko mieni uplatňovať reštrikcie na prijímanie pracovných síl z nových členských krajín Európskej únie do roku 2009, s možnosťou posunu až do roku 2011, kedy chce svoj pracovný trh uvoľniť úplne, uviedol Gusenbauer a dodal, že dovtedy bude svoj pracovný trh otvárať postupne v závislosti od nedostatku pracovných síl v Rakúsku. Zoznam profesií, ktoré spadajú pod sektorové otváranie rakúskeho trhu práce, ešte nie je kompletný. Z existujúceho reštrikčného režimu sú vyňatí pracovníci vedy, výskumu a profesori. Rakúsko podobne ako Nemecko a niektoré ďalšie krajiny nechcú umožniť voľný pracovný trh pre záujemcov z bývalých socialistických krajín. Obávajú sa, že zamestnanci s nižšími nárokmi na mzdu by obsadili pracovné pozície domácich zamestnancov a zvýšila by sa tak nezamestnanosť.

SkryťVypnúť reklamu

Gusenbauer: Rakúski socialisti chcú, aby Smer bol plnoprávnym členom PES

Alfred Gusenbauer dnes v Bratislave podporil úsilie strany Smer-SD získať opätovné plné členstvo v Strane európskych socialistov (PES), ktoré bolo pozastavené pre účasť Smeru-SD vo vláde s SNS.

"My chceme, aby Smer bol plnoprávnym členom Európskej socialistickej strany, aj politickej skupiny európskych socialistov v Európskom parlamente," uviedol dnes Gusenbauer počas oficiálnej návštevy Bratislavy pre novinárov.

Konštatoval, že v tomto roku sa celá záležitosť s pozastaveným členstvom Smeru-SD opätovne posúdi. "Cieľom rakúskych sociálnych demokratov je, aby všetci európski sociálni demokrati boli členmi Európskej socialistickej strany," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedníctvo PES pozastavilo členstvo Smeru v októbri 2006 na desať mesiacov. Vedenie socialistov tak podporilo návrh Socialistickej skupiny v Európskom parlamente, ktorá v júli odhlasovala vyvodenie dôsledkov zo zloženia novej slovenskej koalície.

Slovensko a Rakúsko chcú viac spolupracovať s Ruskom a Ukrajinou, uviedol Fico a dodal, že bolo by dobré, aby SR a Rakúsko spolupracovali na projektoch a v niektorých oblastiach predkladali spoločné návrhy. Gusenbauer v tejto súvislosti pripomenul, že na vypracovanie projektov o zbližovaní východu s Európou by sa mal využiť aj časový priestor medzi návštevou R. Fica v Moskve 3. a 4. apríla a návštevou ruského prezidenta Vladimíra Putina v Rakúsku 23. a 24. mája tohto roku.

Gašparovič a Gusenbauer: Vzťahy SR a Rakúska sú priateľské a vyvážené

Slovensko-rakúske vzťahy sú podľa prezidenta Ivana Gašparoviča a rakúskeho kancelára Alfreda Gusenbauera vyvážené a priateľské. Na dnešnom stretnutí ocenili dobrú spoluprácu v obchodnej oblasti a až 70-percentný podiel rakúskych firiem v slovenskom bankovníctve.

SkryťVypnúť reklamu

Témou rozhovoru bola taktiež európska ústavná zmluva. Slovenský prezident vyjadril pochybnosť, či bude jej ratifikačný proces po odmietnutí v referendách vo Francúzsku a Holandsku úspešný. Dodal, že on sám nebude brániť tomuto procesu a je pripravený tento dokument podpísať. Napriek tomu však má výhrady k niektorým častiam euroústavy, najmä k tomu, že nedefinuje postavenie národných zákonodarných zborov k Európskemu parlamentu. Je preto za vypracovanie nového dokumentu, ktorý by už nemal mať charakter ústavy, ale na jeho základe by boli jasne stanovené pravidlá fungovania Európskej únie v budúcnosti a zároveň aj pravidlá pre rozširovanie o nových členov.

Rakúsky kancelár si myslí, že ak by sa otázka obsahu Európskej ústavnej zmluvy otvorila, jej budúce prijatie by sa ešte viac ohrozilo. Mali by v nej však byť zapracované dve nové dimenzie, silnejšia sociálna dimenzia Európy a rozšírenie rozhodovania na väčšinovom princípe.

SkryťVypnúť reklamu

aktualizované 18:22

Autor: zh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 982
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 382
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 954
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 649
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 163
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 040
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 015
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 1 915
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Počmáraný podstavec sanitky na Hlinkovom námestí v Žiline.

Zdravotnícke vozidlo je vystavené v Žiline.


3
Premiér Robert Fico v Handlovej 15. mája 2024.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


9
Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou.

Daniel Bednárik o dobrodružstve, smútení a o hľadaní seba samého.


a 1 ďalší

Dôvodom je zapojenie záložných energetických systémov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu