BRATISLAVA 18. februára (SITA) – Platy učiteľov by mali v roku 2013 dosiahnuť 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Ministerstvo školstva to sľubuje v koncepcii kariérového systému v školstve, ktorú predložil do medzirezortného pripomienkovania.
Od roku 2009 by mali učitelia dostávať viac peňazí za viac vedomostí. Nový systém odmeňovania si tak ročne vyžiada zo štátnej kasy tri miliardy korún navyše. Tento rok si pedagógovia finančne prilepšia o 1 000 až 1 200 korún od 1. júla, keď sa im zvýšia platy na úroveň priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve.
Zavedenie kariérového systému má zabrániť okrem iného subjektívnemu ohodnocovaniu učiteľov. Návrh koncepcie počíta s tým, že by sa rozlišovalo medzi vertikálnou a horizontálnou úrovňou vzdelávania. V rámci vertikálnej úrovne by sa zaviedli štyri kariérové stupne – začínajúci učiteľ, učiteľ, učiteľ s prvou atestačnou skúškou a učiteľ s druhou atestačnou skúškou.
Po novom by učitelia dostávali platy na základe dosiahnutého stupňa. V rámci horizontálnej úrovne by sa mali poskytovať kariérové príplatky. Konkrétne čísla ešte nie sú známe. Takisto chýba aj rozpis kreditov, ktoré budú učitelia potrebovať pre zaradenie do jednotlivých kariérových stupňov. Presná úprava bude až v pripravovanom zákone. Predpokladá sa, že nový spôsob odmeňovania začne platiť od 1. januára 2009.
Fronc: Mikolaj by mal zverejniť pravdivé informácie o Monitore 9
Podpredseda KDH Martin Fronc očakáva, že vzhľadom na situáciu s tohtoročným testovaním deviatakov minister školstva Ján Mikolaj zverejní pravdivé a kompletné informácie o Monitore 9, inak podľa neho vzniká priestor na podozrenia, že došlo k vážnemu pochybeniu zo strany realizátorov a úniku testov. Fronc to uvádza v tlačovej správe, ktorú dnes poskytlo médiám tlačové oddelenie KDH.
„Obviňovanie škôl a rozporuplné informácie zo strany Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) a Ministerstva školstva SR (MŠ) vyvolávajú potom pochybnosti, že preloženie Monitoru 9 z dôvodu chrípkových prázdnin bolo len zámienkou. Už aj preto, že v histórii tohto testovania nebol Monitor 9 pre chrípku preložený. Žiaci, ktorí sa zo zdravotných dôvodov testovania zúčastniť nemôžu, môžu využiť náhradné termíny,“ uviedol v tejto súvislosti Fronc. Ak sa chyby dopustili vedenia škôl, tak, ako to vyhlasujú pracovníci ŠPÚ, malo by MŠ podľa Fronca zverejniť, ktoré školy zásielky s testami otvorili. Vyjadrenia hovorkyne rezortu, že sa nedá vylúčiť poškodenie obálok viacerými spôsobmi, však tieto predošlé tvrdenie ŠPÚ podľa Fronca spochybňujú.
Posledné udalosti vyvolávajú podľa Fronca vážne pochybnosti o kvalitnom zabezpečení tohtoročného testovania deviatakov a následne aj maturity zo strany nového vedenia ŠPÚ. „Navyše očakávam, že vedenie ŠPÚ zverejní pravdivú sumu, koľko bude stáť opätovná realizácia monitoru. Veď prakticky ŠPÚ musí teraz do mesiaca zabezpečiť kompletne nové testy, kompletne nanovo ich vytlačiť, zabaliť a distribuovať. Závažné je aj to, aký dosah budú mať tieto pochybenia a preloženie termínu Monitoru 9 na realizáciu maturity, pretože zabezpečenie tohtoročného Monitoru 9 a maturity sa tak prakticky prekrýva,“ dodal Fronc.
Keďže z médií vyplynulo, že tohtoročný Monitor 9 má stáť sedem miliónov korún, dodatočné náklady pri opätovnej realizácii - jeden milión korún, tak ako to odhaduje ŠPÚ, je podľa Fronca nedôveryhodný údaj.