RUŽOMBEROK 18. februára (SITA) - Tradičné fašiangové zvyky a obyčaje ožili v regióne dolného Liptova. Približne 20 masiek i ľudových postavičiek vytvorilo sprievod v obci Liptovské Sliače pri Ružomberku, sprevádzala ich miestna folklórna skupina Sliačanka. Ich tradičná fašiangová pochôdzka – bursa obveseľovala ľudí v časti Nižný Sliač. Vo fašiangovom sprievode nechýbala ani typická maska pre obec – chriapa. Tvorí ju veľká drevená oválna hlava spojená s kožou z barana. Ako ďalej informovala agentúru SITA Alena Balážecová z Obecného úradu v Liptovských Sliačoch, o dobrú náladu sa postarali aj ďalšie postavy – cigánka, poľovník či kat. Bursovníci počas pochôdzky zaklopali podľa starých obyčají na bránu každého domu. Vytancovali gazdiné a ich dcéry. Tie sa im za to odmenili slaninkou, vajíčkami, klobáskou a pálenkou.
Fašiangové zvyky si počas víkendu pripomenuli aj v Likavke, susednej obci Ružomberka. Ich pochôdzku spríjemnili členovia dedinskej folklórnej skupiny. V piatok krojovaní bursovníci chodili so spevom po obci, v sobotu chlapci vykrúcali za odmenu ženy a dievčatá. Vyvrcholením bola dnešná svätá omša v kostole. V minulosti končila bursa večer, tzv. vešaním bursovníkov v krčme, kedy sudca každému regrútovi vyčítal jeho mladícke hriechy, za ktoré ho odsúdil na šibenicu. Vinníka – bursovníka zavesili za opasok na hák a pod ním mu jeho rovesníčky a rovesníci zaspievali obľúbenú pieseň. Fašiangové obyčaje ožili aj v Ivachnovej, Liskovej, Liptovských Revúcach a Valašskej Dubovej.
V posledný fašiangový deň o polnoci pred Popolcovou stredou sa podľa tradície zvykla pochovávať basa alebo iné hudobné nástroje. Fašiangy na dolnom Liptove vyvrcholia v utorok v Ružomberku fašiangovou pochôdzkou aj s Folklórnym súborom Liptov.