BRATISLAVA 19. februára (SITA) - Tragédiu 26 zavraždených zo zaisťovacieho tábora v Dubnici nad Váhom pripomenie pamätná tabuľa, ktorú na pietnom akte odhalia v piatok 23. februára o 14:30 v priestoroch ZVS Holding, a.s v Dubnici nad Váhom. Podujatie pripravil Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity, občianske združenie IN MINORITA a Slovenské národné múzeum v spolupráci so ZVS Holding,a.s. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Kumanová z Občianskeho združenia IN MINORITA.
V Dubnici nad Váhom bol v rokoch 1942 - 1944 pracovný útvar, v ktorom boli internovaní predovšetkým rómski muži. V novembri 1944 bol na jeho mieste zriadený zaisťovací tábor pre celé rómske rodiny. Ubytovacie baraky mali kapacitu približne 250 osôb, ale koncom roka 1944 tam bolo sústredených asi 700 ľudí z celého Slovenska. Predpokladalo sa, že rómske rodiny v tábore zostanú iba dočasne a budú ďalej deportované do vyhladzovacích koncentračných táborov. V decembri 1944 vypukla v tábore epidémia škvrnitého týfusu. Správa tábora nezabezpečila liečenie chorých, naopak, nemecké vedenie rozhodlo o ich fyzickej likvidácii. Dňa 23. februára 1945 pod zámienkou prepravy do nemocnice naložili chorých na nákladné auto a odviezli do areálu miestnej zbrojovky, kde ich brutálne zavraždili. V masovom hrobe boli objavené pozostatky 26 zavraždených. Po skončení vojny hrob exhumovali a pozostatky mŕtvych pochovali v samostatných hroboch.
Aby tieto udalosti neupadli do zabudnutia, v rámci projektu Ma bisteren! pribudol na improvizovanom cintoríne pamätný kameň s menami všetkých známych obetí. Autorom pamätníka je akademický sochár Ján Šicko. Okrem toho bol priestor oplotený, a to ručne kovaným plotom z dielne rómskych kováčov z Považia.