Schuster to dnes povedal novinárom.
Schuster žiadal náhradu škody od Nemocnice s poliklinikou Ministerstva vnútra SR v Bratislave a od Fakultnej nemocnice akademika Dérera.
Exprezident sa uspokojil s tým, že obidve inštitúcie vyjadrili poľutovanie nad traumou, ktorú prežil a nárokov na finančné odškodnenie sa vzdal.
"Ministerstvo vnútra a ministerstvo zdravotníctva vyjadruje hlboké poľutovanie nad ťažkou zdravotnou traumou Rudolfa Schustera počas jeho hospitalizácie a liečenia v ich zdravotníckych zariadeniach v roku 2000," prečítal text dohody s exprezidentom minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Nepotvrdil však jednoznačne, že nemocničné zariadenia, v ktorých sa Schuster liečil, urobili naozaj chybu.
Valentovič zároveň dodal, že ministerstvá vynaložia maximálnu snahu, aby sa v budúcnosti v ich zdravotníckych zariadeniach poskytovali pacientom čo najkvalitnejšie služby. Ani jedna zo strán nemá nárok na náhradu trov konania.
Schustera hospitalizovali v júni roku 2000, zhruba rok po nástupe do funkcie prezidenta, s vysokými teplotami. Lekári neskôr zistili, že má prasknuté hrubé črevo a jeho zdravotný stav sa postupne zhoršoval. Rodina bývalého prezidenta preto požiadala, aby bol preložený do Innsbrucku, kde sa ho rakúskym lekárom podarilo zachrániť. V Innsbrucku bol v starostlivosti profesora Ernsta Bodnera.
Schuster sa v roku 2000 musel podrobiť niekoľkým operáciám a jeho liečba trvala približne pol roka. Za exprezidentovu hospitalizáciu v rakúskom Innsbrucku zaplatila Všeobecná zdravotná poisťovňa asi tri milióny korún. Ďalšie dva milióny korún si vyžiadalo detašované pracovisko prezidentskej kancelárie v Rakúsku, ktoré počas Schusterovej choroby zabezpečovalo časť agendy prezidenta.
"Nikdy mi nešlo o peniaze," tvrdil dnes 73-ročný Schuster, ktorý vraj len žiadal o ospravedlnenie za chyby, ktoré podľa neho nemocnice pri liečbe urobili. O mimosúdne vyrovnanie požiadal aj v minulosti. Dve bratislavské nemocnice v správe ministerstiev vnútra a zdravotníctva však odmietali, že by pri Schusterovej liečbe urobili chybu, a preto Schuster žiadal odškodné prostredníctvom bratislavského súdu. Z pojednávaní sa však viackrát ospravedlnil. Bývalý prezident opakovane tvrdil, že ak by peniaze vysúdil, venoval by ich niektorej nemocnici.
Niekdajší košický primátor nastúpil na post slovenského prezidenta v roku 1999, po tom, ako v historicky prvých priamych voľbách porazil niekdajšieho trojnásobného premiéra Vladimíra Mečiara. Funkčné obdobie Schusterovi skončilo v júni 2004 a hoci sa vo voľbách opätovne uchádzal o priazeň voličov, v prezidentskom kresle ho napokon vystriedala súčasná hlava štátu Ivan Gašparovič. Schuster odvtedy žije v Košiciach a vyhýba sa komunikácii s médiami.
Valentovič: Od apríla zlacnie 5000 liekov zhruba o šesť percent
Ministerstvo zdravotníctva znižuje ceny liekov od 15. marca s výnimkou hromadne vyrábaných liekov, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis a ktoré nie sú uvedené v zozname liečiv. "Dôvodom na znižovanie cien je posilňovanie koruny k euru a USD," uviedol dnes na tlačovej besede minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Cenovej regulácii podlieha cena výrobcu a dovozcu. Lekárenská a veľkodistribučná marža zostávajú nezmenené. Zníženie cien liekov má podľa ministra priniesť úsporu 1,5 mld. Sk.Celkový počet liekov je 5 065. Znížené ceny o 6,6 percenta sa týkajú 4 117 liekov. Od 1. januára 2007 sa minimálne o 6,6 percenta znížila cena 511 liekov. Zníženie sa tiež týka 437 nových liekov. Z 2 359 nemocničných liekov sa zníženie o 6, 6 percenta dotýka 2 237 liekov.
Slovenská lekárnická komora požadovala, aby bolo zavedené určité prechodné obdobie, v ktorom by dokázali lekárne znížiť svoje zásoby a mohli skôr nakupovať lieky s nižšími cenami. "Dohodli sme sa na kompromisnom riešení, že cenové opatrenie vyjde k 15. marcu a nová kategorizácia k 1. aprílu. Myslím, že majú dostatočný čas na to, aby sa dokázali zásob zbaviť," uviedol Valentovič. Lekárne teda môžu od 15. marca nakupovať lieky za nižšie ceny.
Proti plošnému znižovaniu cien už protestovali predovšetkým výrobcovia generických liekov. Ide o lacnejšie náhrady drahých originálnych liekov. Výrobcovia argumentovali, že znižovali ceny už v minulosti. Podľa Valentoviča boli však všetky zníženia cien zohľadnené v súčasnom opatrení.
Autor: zh

Beata
Balogová
