Na ťažkej technike sa preháňal počas prezentácie armády v Sučanoch, aby tak spopularizoval vojenské remeslo medzi turčianskymi stredoškolákmi.
Jazdu v náročnom teréne Kašický vraj zvláda bez problémov a lieky na upokojenie žalúdka zatiaľ užívať nemusí. Ani z nosenia maskáčov si ťažkú hlavu nerobí - občas sú údajne pohodlnejšie než oblek.
"Je to výborná príležitosť na osvieženie znalostí a zopakovanie bezpečnostných pravidiel. Dnes som sa tešil najviac na jazdu v bojovom vozidle pechoty, v ktorom som už dlhšie nesedel," povedal novinárom Kašický.
Vyskúšal si úlohu vodiča i veliteľa vozidla pechoty, ktorý je počas jazdy od polovice pása "vystrčený" z transportéra. Priznal sa, že pozíciu v strednej časti vozidla si vybral zámerne, lebo vzadu to na jeho vkus veľmi hádže. Tiež sa vraj lepšie cíti v úlohe vodiča ako pasažiera.
"Lepšie je držať opraty v rukách, ako byť ponechaný osudu. Bolo ale vidieť, že vodič, s ktorým som sa viezol počas prvej jazdy, je veľmi kvalitný a má to v rukách," pochválil minister kolegu.
Do Sučian však vraj neprišiel iba za zábavou. Ukážky vojenskej techniky mali presvedčiť niekoľko desiatok turčianskych stredoškolákov, aby sa nechali zlanáriť do armády. "Takéto formy regrutácie plne schvaľujem. Pre študentov stredných škôl z regiónu Martina je to vynikajúca príležitosť priamo v praxi si niektoré veci ohmatať. Zažiť priamo vojenskú atmosféru, aby to, čo sa dozvedia v regrutačných strediskách, mohli vidieť aj reálne v praxi. Je to aj príležitosť pre médiá, aby videli činnosť Ozbrojených síl (OS) SR, " skonštatoval Kašický.
Niektorým študentom sa však ukážky streľby zo samopalov, hod granátom či hluk tankových motorov zdal na vstup do armády málo. Skôr boli zvedaví na platové podmienky či sociálny program.
Podľa Kašického by postavenie vojakov mala zlepšiť novela zákona o štátnej službe vojakov, ktorou sa vláda bude zaoberať ešte tento týždeň. Vojaci by tak mali opätovne dostávať napríklad príspevok na cestovné. Armáda plánuje tiež prispievať na bývanie pre svojich príslušníkov už od hodnosti vojak. Dosiaľ tento príspevok vraj poberajú iba príslušníci od hodnosti čatár.
OS SR potrebujú podľa Kašického získať náborom ročne 1200 nových príslušníkov a podujatia, akým bolo aj to dnešné, ponúkajú mladým ľuďom možnosť vidieť, do čoho idú. "Minulý rok sa nepodarilo naplniť 1200 ľudí. Preto pripravujeme novelu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, kde sa snažíme zatraktívniť podmienky služby. Pretože musím povedať, že z hľadiska toho, čo môžeme mladým ľuďom ponúknuť, už trocha zaostávame oproti civilom," uviedol Kašický.
Autor: zh

Beata
Balogová
