BRATISLAVA 19. februára (SITA) - Západoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. so sídlom Nitre (ZVS) aj napriek viacerým upozorneniam Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) mešká s výstavbou vodárenských projektov vo viacerých lokalitách, na ktoré čerpá prostriedky z európskych fondov. Projekty na zásobovanie pitnou vodou a kanalizáciu v aglomeráciách Galanta a Šamorín, ktorých investičné náklady predstavujú spolu 2 mld. Sk, už meškajú dva roky. "MŽP považuje za uvedenú situáciu zodpovednú Západoslovenskú vodárenskú spoločnosť. Hlavným dôvodom je neúspešné obstarávanie prác na oboch projektoch. V prvom rade ide o nerešpektovanie termínov a procesných postupov daných zákonom o verejnom obstarávaní zo strany obstarávateľa," uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva Peter Višváder.
Z Kohézneho fondu je pritom na oba projekty vyčlenených takmer 35 mil. eur, štátny rozpočet by sa mal na ich spolufinancovaní podieľať sumou rovnajúcou sa takmer 15 mil. eur. "Ďalší postup ministerstva je v súčasnosti aj predmetom rokovaní s Európskou komisiou. MŽP bude v prvom rade hľadať možností ako využiť uvedené prostriedky v rámci platných rozhodnutí európskej komisie o projektoch Galanta a Šamorín," uviedol hovorca ministerstva. Ako dodal, termín vyplývajúci z rozhodnutí Európskej komisie na uzavretie zmlúv a ukončenie obstarávania je koniec mája 2007.
Ako pre agentúru SITA uviedol generálny riaditeľ ZVS Tibor Pogány, jeho firma nevie proces verejného obstarávania ovplyvniť. "Vždy môže neúspešný účastník dať námietku," povedal Pogány s tým, že v oboch projektoch sa firma bude snažiť začať so stavbami v máji tohto roka. "V súčasnosti čakáme na cenové ponuky dodávateľov," dodal Pogány. Podľa údajov MŽP však momentálne súťaž na dodanie prác na projekte Galanta kontroluje Úrad pre verejné obstarávanie, súťaž na dodávky v Šamoríne už úrad zrušil.
Podobné problémy má ZVS aj pri výstavbe projektov v Dvoroch nad Žitavou a Lehniciach, ktoré sú spolufinancované zo štrukturálnych fondov. Aj v týchto prípadoch už MŽP viackrát upozorňovalo spoločnosť ZVS na nedodržiavanie záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy o financovaní. "Na základe rokovaní so ZVS budú hľadané možnosti ako urýchliť, zrealizovať a dofinancovať projekty do konca roku 2008," uviedol Višváder.
ZVS už prišla o vyše 240 mil. Sk, ktoré dostala na výstavbu čistiarne odpadových vôd a kanalizácie v Šahách. Minister Jaroslav Izák spoločnosti stopol čerpanie z eurofondov aj preto, že by nemohli Bruselu transparentne vydokladovať použitie peňazí. Rezort tvrdí, že vodárne neplnili zmluvne dohodnutý harmonogram stavebných prác, nemali platné verejné obstarávanie na dodávateľa stavby, dostatočne neinformovali MŽP, na čo ich rezort viackrát upozorňoval. Dotáciu, ktorú MŽP odoprelo Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti na projekt v Šahách, neskôr prerozdelilo na iné projekty.
Podľa informácií agentúry SITA by sa situáciou v ZVS mala v utorok zaoberať aj jej Dozorná rada. Po tom, čo začiatkom februára odvolala jedného člena predstavenstva, by sa mala opäť zaoberať personálnymi zmenami. Akcionármi firmy je niekoľko desiatok miest a obcí západoslovenského regiónu. Základné imanie firmy predstavuje 5,3 mld. Sk.
sy;it;mt