Syrová vojna medzi Slovenskou republikou (SR) a Poľskou republikou (PR) pre registráciu poľského syra oscypek sa konať nebude, uviedol na dnešnej tlačovej besede veľvyslanec Poľskej republiky v Bratislave Zenon Kosiniak-Kamysz.
Dodal, že poľské veľvyslanectvo je prekvapené námietkami Slovenskej republiky proti zaregistrovaniu syra oscypek v Európskej únii, ktorý sa vyrába v niekoľkých poľských podtatranských obciach. Poľsko v tejto súvislosti očakáva vysvetlenie zo slovenskej strany, pripomenul Kosiniak-Kamysz. Čo sa týka zapletaných syrov (korbáčikov) Poľsko nemá záujem získať v EÚ registráciu a v tejto veci nepredkladalo žiadnu požiadavku, uvádza sa v tlačovej informácii Veľvyslanectva PR v SR.
Poľskú stranu prekvapili námietky SR voči registrácii oscypku najmä preto, lebo obe strany sa 13. decembra 2005 v Krakove okrem iného dohodli, že slovenský oštiepok a poľský oscypek sú dva rozdielne výrobky, podľa toho sa v EÚ budú registrovať a ich originálne názvy sa nebudú prekladať. Slovensko-poľská dohoda z konca roka 2005 stále platí. Zástupca vedúceho ekonomického oddelenia poľského veľvyslanectva v SR Milan Wenit uviedol, že z posledných signálov z Ministerstva pôdohospodárstva SR vyplýva, že obe strany by sa mohli dohodnúť. Poľsko a Slovensko majú necelých šesť mesiacov na to, aby spor vyriešili. Ak to nedokážu, o práve na značku oštiepok rozhodne Európska komisia.
Proti jednostrannej registrácii poľského výrobku je aj slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik, ktorý pochádza z Oravy, kde je výroba oštiepku tradičná. "Zaregistrovanie len poľského výrobku by mohlo mať nepriaznivý vplyv na zaregistrovanie slovenského oštiepku," povedal Mikolášik ČTK. Podľa neho sa budú musieť v blízkej dobe stretnúť diplomati obidvoch krajín a dohodnúť sa na kompromise. Tým by podľa neho mohla byť napríklad vzájomná podpora registrácie "oscypka" i oštiepka.
Oštiepok a oscypek sú dva rozdielne výrobky
V zápisnici zo stretnutia slovenskej a poľskej strany v Krakove vo veci registrácie oštiepka a oscypka ako chránených názvov sa hovorí, že uvedené syry majú síce rovnaký historický pôvod a spoločnú tradíciu, vzhľadom na rozdiely v spôsobe výroby a v charaktere konečného výrobku, sú poľský oscypek a slovenský oštiepok dva rozdielne výrobky a možno ich oba zaregistrovať a vyvážať do zahraničia. Pri výrobe týchto dvoch syrov sa v zápisnici uvádza 10 zásadných skutočností, ktoré dokazujú, že ide o dva celkom rozdielne výrobky. Do poľského oscypka sa napríklad pridáva maximálne 40 % kravského mlieka, kým do slovenského oštiepku maximálne 80 %. V Poľsku je dovolená iba ručná výroba oscypka, kým slovenský oštiepok sa môže vyrábať aj mechanicky. V Poľsku sa syr údi výlučne na salašoch, na Slovensku je dovolené aj údenie v oddelených miestnostiach.
Ako pre médiá uviedol veľvyslanec Kosiniak-Kamysz, oštiepková roztržka neprospieva Slovensku, ani Poľsku a určite nesvedčí vzťahom medzi dvoma susednými krajinami. Wenit sa obáva, že podobný spor sa môže vyvinúť aj pri registrácii bryndze.
Podľa Jureňu je pre registráciu oštiepka nutná dohoda
Základnou chybou v spore medzi Slovenskou a Poľskou republikou o oštiepok je podľa ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, že nebola medzi oboma štátmi uzavretá dohoda na ministerskej úrovni. "Poľská strana sa odvoláva na zápis z rokovaní na expertnej úrovni, ktoré sa konali 13. decembra 2005," uviedol Jureňa na dnešnom brífingu. Ako dodal, chybu v tomto prípade urobili oba štáty. Podľa neho je nevyhnutné, aby Poľsko a Slovensko uzavreli ministerskú dohodu, pričom súhlasí s deklaráciou slovenského oštiepka aj poľského oscypku. "Súčasťou dohody však musí byť, že oba názvy sa nesmú prekladať do jazykov krajín, v ktorých budú tieto produkty distribuované," zdôraznil minister.
Ešte máme syrové korbáčiky
Okrem sporu o oštiepok sa na konci minulého roka objavil aj spor o registráciu syrových korbáčikov - ďalšej tradičnej slovenskej syrovej pochúťky, ktorá sa vyrába najmä v oravskej obci Zázrivá. Podľa viacerých slovenských výrobcov korbáčika i slovenského ministerstva Poľsko chcelo spolu so Slovenskom požiadať o jeho registráciu.
Wenit však povedal, že to bola práve Bratislava, ktorá požiadala jeho krajinu, aby sa spolu usilovali o registráciu korbáčika. "Čo sa týka zapletaných syrov, takzvaných korbáčikov, Poľsko nemá záujem získať v EÚ registráciu," uviedla ambasáda v tlačovej správe. Mikolášik však povedal, že poľské stanovisko je možno len diplomatickou reakciou. "Poliaci pravdepodobne zatiaľ nie sú pripravení (na registráciu korbáčika), a preto vec nadľahčili," povedal Mikolášik.
aktualizované 18:12
Autor: zh

Beata
Balogová
