BRATISLAVA 20. februára (SITA) - Poslanec za Stranu maďarskej koalície (SMK) a bývalý minister školstva László Szigeti si myslí, že súčasná vláda si chce zmenami vo vysokoškolskom zákone centralizovať moc do vlastných rúk. "Prílišná regulácia, mocenské rozhodovanie z ministerstva, prípadne z vlády, svedčí o snahe centralizovať moc pre súčasnú garnitúru a nepripustiť žiadnu diskusiu," vyhlásil na dnešnej tlačovej besede.
Ako príklad uviedol, že po novom by vznik verejnej vysokej školy schvaľovala vláda namiesto parlamentu. "Rozhodne vláda, na čo o tom hovoriť verejne v parlamente?" spýtal sa Szigeti. Tvrdí, že ak vláda bude rozhodovať o založení verejnej vysokej školy, tak môže "zasahovať aj do počtu existujúcich škôl, pretože kompetenciou vlády bude aj jej zánik." Zavedenie školného pre externistov považuje za útok na peňaženku týchto študentov. "Najsilnejšia politická strana súčasnej koalície protestovala, kričala a an bloc odmietla a ani počuť nechcela o zavedení školného pre vysokoškolských študentov, dnes je situácia iná," pripomenul Szigeti. Podľa neho ide o nesystémové riešenie, pretože v rámci jedného systému sa bude používať dvojaký meter na študentov.
Ministrovi Mikolajovi vyčíta aj útok na celoživotné vzdelávanie. Podľa Szigetiho na jednej strane deklaruje jeho podporu, na druhej však navrhuje opatrenia, ktoré svedčia o opaku. Minister Mikolaj chce zaviesť poplatky za externé štúdium, regulovať počet externistov. Zároveň by sa mala predĺžiť dĺžka externého štúdia o jeden rok v porovnaní s denným štúdiom. Szigeti si myslí, že tieto zmeny v externom štúdiu by sťažili rozvoj celoživotného vzdelávania.
Kritikou nešetril ani Mikolajovu snahu o zmenu pravidiel, podľa ktorých sa udeľujú motivačné štipendiá. Podľa Szigetiho nejde o šťastné riešenie. Nové pravidlá počítajú s tým, že samotná vysoká škola bude rozhodovať o tom, ktorý študent dostane štipendium a v akej výške. V súčasnosti ich vyplácajú všetkým tým študentom, ktorí splnia stanovené kritériá. Szigeti schvaľuje opätovné zavedenie poskytovania podnikových štipendií. Pripravované zmeny sa však Szigetimu nepáčia, preto ich on ani SMK nebude podporovať.
Mikolaj podľa Szigetiho dehonestuje Monitor 9
Minister školstva Ján Mikolaj dehonestuje celonárodné testovanie deviatakov základných škôl Monitor 9, myslí si Szigeti. Ministrove tvrdenia o tom, že Monitor 9 nemá oporu v legislatíve, nie sú pravdivé. Podľa neho monitor upravuje najvyššia právna norma rezortu vyhláška. "Ak by pán minister preštudoval vyhlášku ministerstva školstva o prijímacom konaní, tak by tam našiel aj Monitor," povedal Szigeti. Minister školstva Ján Mikolaj v pondelok vyhlásil, že testovanie sa bude písať tento rok už po piaty raz bez vyhlášky. "Ja som fakt nevedel, že doteraz ten monitor išiel tak," dodal Mikolaj.
Testy Monitoru 9 by malo vypĺňať približne 60 000 deviatakov na vyše 1 400 základných a špeciálnych základných školách. V rámci monitoru žiaci vypĺňajú testy z matematiky a vyučovacieho jazyka (zo slovenčiny, maďarčiny a ukrajinčiny). Testovanie by malo v budúcnosti nahradiť prijímacie skúšky na stredné školy. V súčasnosti deviataci vypisujú svoje výsledky monitoru na prihlášky na stredné školy, ktoré na ne môžu prihliadať. Ak žiak dosiahol dobré výsledky, môžu mu odpustiť prijímačky.
Rezort školstva rozhodol o presunutí termínu tohtoročného Monitoru 9 zo 6. februára na 13. marca, pretože na mnohých školách boli chrípkové prázdniny. Keďže termín sa zmenil, školy mali vrátiť obálky s testami späť na ministerstvo. Z 20 až 30 škôl sa však vrátili zásielky otvorené. Minister školstva Ján Mikolaj rozhodol, že základné školy nepotrestá za predčasné roztvorenie obálok, pretože podľa neho neporušili žiadne predpisy. Školy nesankcionovali aj preto, že monitor je dobrovoľný. "Je to dobrovoľné, čiže my ich nemôžeme nejako postihovať. Ja si myslím, že je to nekorektné ich postihovať, lebo to ide na celú školu a nie všetci učitelia za to môžu," povedal Mikolaj.
Szigeti dnes súčasnej vláde pripomenul sľub, ktorý podľa jeho slov porušuje. Pri nástupe novej garnitúry sa premiér Robert Fico zaviazal, že zachová status quo pre národnostné menšiny na Slovensku. Podľa Szigetiho maďarská národnostná menšina dostane tento rok menej peňazí. Finančne si pohorší aj Univerzita Jána Selyeho v Komárne, ktorá podľa jeho slov má rozpísaných o jednu tretinu menej financií oproti minulému roku. Szigeti uviedol, že prísľub vlády tak "jednoznačne nie je dodržaný a splnený".