SME

Neogotický organ by mal zostať súčasťou Dómu sv. Martina

BRATISLAVA 20. februára (SITA) - Ministerstvo kultúry (MK) SR je presvedčené, že neogotický organ, ktorý bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku, by mal zostať na pôvodnom mieste ako súčasť kompletne zachovaného ...

BRATISLAVA 20. februára (SITA) - Ministerstvo kultúry (MK) SR je presvedčené, že neogotický organ, ktorý bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku, by mal zostať na pôvodnom mieste ako súčasť kompletne zachovaného neogotického interiéru Dómu svätého Martina v Bratislave. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca MK SR Jozef Bednár, generálna riaditeľka Pamiatkového úradu (PÚ) SR Katarína Kosová dostala podnet od MK SR na prešetrenie rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Bratislave a skonštatovala, že právne nedošlo k pochybeniu. "Ak KPÚ Bratislava dal súhlas na inštaláciu nového organa, je zarážajúce, že v danej chvíli nemal vedomosť o ďalšom nakladaní s historickým organom, to znamená, kde presne by mal byť historicky organ premiestnený," konštatuje sa v stanovisku MK SR. Okrem toho sa ministerstvu kultúry zdá, že KPÚ sa pri svojom rozhodnutí opieral o posudky, ktoré sa zaoberajú viac muzikologickými aspektmi organa ako pamiatkovou stránkou tohto diela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Maďarič preto požiadal riaditeľku PÚ SR, aby KPÚ Bratislava pri skúmaní žiadosti o premiestnenie historického organa bral do úvahy medzinárodné dohovory, ktoré podpísala SR - Benátsku chartu, Narský dokument o autenticite a Dohovor o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Podľa nich treba chrániť predmety kultúrneho dedičstva v prvom rade na pôvodnom mieste a v autentickom výraze. "Podľa ministra kultúry by bolo najlepším riešením, a to aj pre obec organistov, aby nový reprezentatívny organ európskeho formátu bol umiestnený v novom priestore, ktorý cirkev zamýšľa postaviť," dodáva sa v stanovisku.

Na premiestnenie historického organa z roku 1880 z bratislavského Dómu sv. Martina sú v odbornej verejnosti rôzne názory. Výmenu organa na chóre Dómu sv. Martina v Bratislave za nový podporuje napríklad 14 osobností umeleckej hudobnej scény, medzi ktorých patria slovenskí koncertní organisti, pedagógovia vysokých škôl a konzervatórií. Imrich Szabó, Zuzana Ferjenčíková, Peter Reiffers, Marek Cepko, Peter Sochuľák a ďalší upozorňujú, že na Slovensku je veľa cennejších historických organov, ktoré by si zaslúžili pozornosť. Organ dómu podľa nich nevyhovuje súčasným liturgickým ani umelecko-interpretačným požiadavkám.

SkryťVypnúť reklamu

Proti jeho sťahovaniu sú medzi inými postavil dirigent Slovenského národného divadla Pavol Selecký, ktorý v polovici januára požiadal poslancov výboru NR SR pre kultúru a médiá o poslanecký prieskum. Podľa Seleckého má byť súčasťou výmeny historického organa za nový elektronický aj prestavba pôvodného priestoru chóru v konkatedrále. Tým by sa narušil súčasný koncertný priestor. K Seleckého žiadosti sa pripojilo takmer 400 umelcov. Výbor po prieskume, ktorý sa konal 26. januára, požiadal ministra kultúry, aby preskúmal postup pamiatkového úradu. Skôr ako sa rozhodne o osude historického organa dómu sú potrebné vyjadrenia slovenských aj zahraničných pamiatkarov, tvrdí to Stanislav Kowalski, riaditeľ festivalu Kremnický hradný organ a profesor Konzervatória v Bratislave. Iniciatívu za zachovanie organa podporuje aj Únia profesionálnych hudobníkov Slovenska a Lisztova spoločnosť. Tvrdia, že v dóme môže byť starý aj nový nástroj.

SkryťVypnúť reklamu

Historický organ na chóre Dómu sv. Martina by mal nahradiť približne o dva roky nový. Nástroj by mala postaviť firma Geralda Woehla z nemeckého Marburgu, ktorá vyhrala konkurz. Nový nástroj bude typom tzv. univerzálneho organa so špecifickým prihliadnutím na interpretáciu diel Johanna Sebastiana Bacha a francúzskej organovej hudby 19. a 20. storočia. Výstavbu nového organa zastrešuje za Rímskokatolícku cirkev arcibiskup Bratislavsko-trnavskej diecézy Ján Sokol. Cirkev projekt zaplatí zo svojich zdrojov a darov sponzorov. Cena organa je 993-tisíc eur bez DPH. Starý organ by sa mal presťahovať do budúceho kostola v Petržalke.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 097
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 051
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 190
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 070
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 052
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 467
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 264
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu