Bratislava 20. februára (TASR) - Ak chcú prevádzky chemického priemyslu pokračovať vo výrobe, musia do 30. októbra 2007 získať integrované povolenia týkajúce sa ochrany ovzdušia, vôd a odpadového hospodárstva, ktoré udeľuje Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP). Povolenia sú povinné od určitej kapacity aj pre prevádzky v oblasti energetiky, spracovania kovov a nerastov, pri nakladaní s odpadom, ako aj v niektorých ďalších odvetviach.
"Ak by po uvedenom termíne vykonávali podnikatelia činnosť bez integrovaného povolenia alebo v rozpore s ním, mohla by im inšpekcia uložiť pokutu až do 10 miliónov korún," uviedol dnes pre TASR hovorca SIŽP Michal Štefánek.
SIŽP eviduje približne 500 prevádzok, ktoré by mali integrované povolenie získať. V roku 2004 vydali prvých 69 povolení, o rok neskôr 133 a v minulom roku už 240. V tomto čísle je však zahrnutých aj 70 povolení na zmenu činnosti v prevádzkach, pre ktoré už bolo integrované povolenie vydané, a v 40 prípadoch išlo o stavebné konanie, pretože SIŽP je aj špeciálnym stavebným úradom.
V podnikoch, ktoré už integrované povolenie majú, vykonávali inšpektori kontroly plnenia jeho podmienok. V minulom roku uskutočnili 24 takýchto kontrol, pričom porušenie právnych predpisov zistili v 17 prípadoch (vyše 70%).
Inšpektori uložili v minulom roku 10 pokút v celkovej výške 5,2 milióna Sk. Najvyššiu pokutu 5 miliónov korún uložili spoločnosti PCA Slovakia v Trnave (automobilka Peugeot Citro‰n) za to, že užívala lakovňu bez kolaudačného rozhodnutia a vykonávala v nej činnosť bez súhlasu na začatie skúšobnej prevádzky. Oravské ferozliatinové závody v Istebnom dostali pokutu 55 tisíc Sk za to, že neudržiavali skládku odpadu v súlade s podmienkami určenými v integrovanom povolení. Spoločnosť Ekoservis v Humennom musela zaplatiť 50 tisíc Sk za vykonávanie činnosti na skládke odpadu v rozpore s podmienkami vydaného integrovaného povolenia.