Novinárom to dnes povedal po rokovaní s českým ministrom Cyrilom Svobodom.
V Česku totiž nedávno Ústavný súd zrušil časť zákona, ktorá bola prijatá práve takýmto spôsobom. Vytvoril tak predpoklad pre rušenie ďalších noviel, ktoré by sa v Česku v budúcnosti prijali cez takzvané prílepky.
"Som rád, že existuje taký nález českého ústavného súdu, pretože tiež som odporcom toho, aby sa určitým zákonom novelizoval celý rad zákonov, ktoré nesúvisia s týmto zákonom. To je u nás bežná prax. Budeme sa tým vážne zaoberať. Rozhodnutie českého ústavného súdu bude pre nás inšpirujúce," vyhlásil Harabin. Nepovedal však, či sa bude snažiť presadzovať zmenu v pravidlách prípravy zákonov. "Dovedieme to do konkrétnej podoby," uzavrel bez ďalších podrobností minister.
Podľa Svobodu i Harabina nepriame novely vytvárajú v legislatíve chaos. "Zhodli sme sa na tom, že je zásadný odpor voči tomu, aby sa zákony novelizovali tak, že sa k nejakému zákonu (...) pridá pozmeňujúci návrh z úplne iného cesta, ktorý s tým (zákonom) nemá nič spoločné," povedal Svoboda.
Nepriame novelizovanie zákonov využívali doteraz slovenskí poslanci podobne ako českí pomerne bežne
Naposledy sa snažila novelizovať zákon cez inú normu poslankyňa NR SR za Smer-SD Edita Angyalová, ktorá chcela meniť zákon o slobodnom prístupe k informáciám cez zákon o reklame. Nakoniec svoj návrh stiahla.
Podobný postup však využíval aj predošlý parlament. Pri nepriamych novelách sa totiž poslanci môžu vyhnúť riadnemu legislatívnemu procesu, ktorý aj s pripomienkovým konaním a schvaľovaním vo vláde zvykne trvať mesiace.
Zákon, ktorý minulý týždeň zrušil český ústavný súd, sa týkal odškodnenia klientov troch tamojších skrachovaných bánk. Poslanci budú môcť normu opäť prijať v riadnom legislatívnom procese.
Svoboda je zvedavý na slovenský jednotný informačný systém
Svoboda sa zaujímal aj o jednotný informačný systém (JIS), ktorý sa má zaviesť na Slovensku. Systém má podľa Harabina zjednotiť a skompletizovať legislatívny proces až po Zbierku zákonov. Elektronická zbierka zákonov má byť totožná s jej printovou verziou.
"Je to veľmi zaujímavá myšlienka, že nebude autentické znenie len to, čo je v zbierke, ale autentické bude aj znenie zákonov v elektronickej podobe. Tu ste ďalej ako my. Chceme sa o tom poučiť," uviedol Svoboda.
Vďaka JIS bude možné garantovať záväznú podobu elektronickej verzie právneho predpisu a zákonov. Takýto stav je už vo viacerých okolitých štátoch.
Systém okrem toho umožní automaticky informovať všetky zainteresované inštitúcie o zverejňovaných legislatívnych materiáloch, ich zmenách a o stave, v ktorom sa nachádzajú. Takto sa budú dať dôsledne dodržiavať legislatívne pravidlá vrátane lehôt a termínov.
Svoboda: Odhalením eštebáckej minulosti známych osobností sa začína nová éra
Odhalenia eštebáckej minulosti známych českých osobností ako pesničkára Jarka Nohavicu či expremiéra Jozefa Tošovského považuje minister ČR Cyril Svoboda za novú éru ich krajiny vo vysporiadavaní sa s komunistickou minulosťou.
"Predpokladám, že archívy ŠtB odkryjú aj ďalšie známe tváre. Pokiaľ ide o Tošovského, je jasné, že sa musel stýkať s ŠtB, pokiaľ zastával dôležité pozície už za minulého režimu," povedal dnes pre TASR Svoboda, ktorý je na oficiálnej návšteve Slovenska.
Podľa ministra je skôr problém s prípadmi, keď ľudia figurujúci v zoznamoch ŠtB ako osoby, ktoré s touto organizáciou spolupracovali, sa odvolajú na súd, a ten uzná, že to tak nie je. "Ak však archívy odkryjú nové dôkazy o ich vine a oni budú disponovať právoplatným rozhodnutím súdu, že s ŠtB nemajú nič spoločné, pýtam sa, čo potom? Preto si myslím, že súdy by sa týmito prípadmi nemali vôbec zaoberať," vysvetlil Svoboda.
aktualizované 17:01
Autor: zh

Beata
Balogová
