Približne každý piaty verejný funkcionár si počas posledných rokov nesplnil povinnosť a nepodal majetkové priznanie.
Novinárom to dnes povedal šéf parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Gábor Gál. Ak funkcionár nepodá priznanie, hrozí mu pokuta vo výške jeden až trojnásobku mesačného platu. Celkovo podľa neho výbor udelil pokuty v hodnote približne troch miliónov korún.
"Za účinnosti tohto zákona už vedieme vyše 200 konaní. Vyrubili sme skoro tri milióny korún pokuty. Štatisticky to vychádza, že každý piaty verejný funkcionár nespĺňa túto svoju povinnosť," povedal Gál.
Povinnosť odovzdávať majetkové priznania platí od októbra 2004, rozšírená bola od roku 2006. Týka sa napríklad ministrov, poslancov, ale aj napríklad nominantov štátu v akciových spoločnostiach či štátnych podnikoch. Celkovo ide o niekoľko stoviek ľudí, ktorí sú vo funkciách v súčasnosti. K nim sa pripočítajú ďalší, ktorí už vo funkciách nie sú.
Gál pripomenul, že každý verejný funkcionár musí podať majetkové priznania do 30 dní po vymenovaní do funkcie (tzv. kategória priznania A), každoročne do 31. marca (B) a tiež do 30 dní po uplynutí roka od skončenia výkonu verejnej funkcie (C). Gál zdôraznil, že práve na podávanie priznaní po roku od ukončenia verejnej funkcie sa najčastejšie zabúda.
„Ak majetkové priznania nepodajú, alebo ich podajú hoci len s jednodňovým oneskorením, hrozí im pokuta,“ povedal Gál, pričom dodal, že pri kategórii A dosiahne pokuta výšku jedného platu, pri kategórii C však až troch.
Priznanie nepodal napríklad bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko či súčasný šéf verejnoprávnej STV Radim Hreha. Výbor podľa Gála tieto prípady zatiaľ len rieši, o pokute ešte nerozhodol.
Najväčšiu skupinu „hriešnikov“ podľa Gála tvoria verejní funkcionári menovaní do akciových spoločností a štátnych podnikov. Gál preto podľa vlastných slov ešte v lete apeloval na členov vlády, aby menovaným dali do pozornosti povinnosti podávať majetkové priznania v zmysle zákona. „Výsledok je rôzny. Konanie je potom veľmi náročné a zaťažuje výbor i rozpočet Národnej rady (NR), preto vyzývam verejných funkcionárov, aby na túto povinnosť nezabudli,“ povedal Gál a upozornil na výšku pokút.
Napriek tomu poslanec odhadol, že štát nie je na majetkových priznaniach stratový. "Nejde o to, či zarába alebo prerába. Tu je ochrana verejného záujmu," uzavrel Gál.
Ak však funkcionári priznanie nepodajú, pokute sa nevyhnú. "Máme verejného funkcionára, ktorý nepodal ani jedno (priznanie), čiže dostane tri pokuty podľa všetkého," prezradil Gál. Nechcel však menovať, o koho ide.
Pokuty nie sú podľa poslanca nízke. Niektorí verejní funkcionári vraj mali s ich splatením problém a požiadali parlament o splátkový kalendár. "Zákon je tak striktný, že hocijaké subjektívne dôvody nie je možné brať do úvahy, aby sme neuložili pokutu. Viacerí si myslia, že na nich sa tento zákon nevzťahuje a obracajú sa potom na Ústavný súd SR. Doposiaľ ÚS každé takéto podanie zamietol," doplnil Gál.
aktualizované 16:45
Autor: zh

Beata
Balogová
