BRATISLAVA 21. februára (SITA) - Prvý šesťčlenný chirurgický tím Ozbrojených síl SR, ktorý bude od 1. marca dva a pol mesiaca pôsobiť v belgickej poľnej nemocnici R2+, odcestuje do libanonského Tibninu v pondelok 26. februára. Odznelo to na dnešnom stretnutí ministra obrany SR Františka Kašického a príslušníkov tímu s novinármi. Skupina slovenských špecialistov bude mať na starosti chirurgické výkony na záchranu života a zachovanie končatín zranených, stabilizáciu pacienta a nevyhnutnú pooperačnú starostlivosť. Spĺňa všetky odborné predpoklady na výkon funkcie v misii UNIFIL v Libanone v súlade s legislatívou SR a Európskej únie. Na čele slovenského chirurgického tímu bude primár František Nikel, vo funkcii odborného lekára Ján Zliechovec, úlohu staršieho lekára bude plniť Miloš Koľ. Na posty s označením sestra-špecialista vybrali Miriam Zichovú, Mareka Demčáka a Jozefa Smutného. Po skončení ich misie ich vystrieda druhý turnus.
Chirurgický tím bude zabezpečovať zdravotnú službu a podporu všetkým vojskám na teritóriu, ktoré bude mať na starosti, uviedol pre agentúru SITA F. Nikel. Akútne stavy budú riešiť aj u civilného obyvateľstva. Tím má za sebou intenzívny výcvik na Slovensku a v Belgicku a je pripravený riešiť akékoľvek stavy, ktoré sa počas misie vyskytnú, dodal.
Slovenská skupina má presne určený mandát, ktorý bude obmedzený výlučne na poľnú nemocnicu, uviedol Kašický. Na otázku médií, prečo nepošleme do Libanonu jeden turnus na päť mesiacov a namiesto toho tam vyšleme dve misie s dvaapolmesačnými mandátmi, Kašický uviedol, že je to po dohode s NATO. Aliancia požaduje, aby boli chirurgické tímy vyťažené 24 hodín denne, čo je psychicky a fyzicky veľmi náročné. Dva a pol mesiaca sa určilo ako maximálny čas, počas ktorého môžu špecialisti vykonávať prácu v plnom rozsahu bez škodlivých vplyvov únavy a stresu, pripomenul Kašický. Náklady na naše pôsobenie v Libanone sa odhadujú na osem miliónov korún, časť z nich preplatí OSN. V misii UNIFIL je 26 štátov a asi 15 tisíc vojakov.
Na ministerstvo obrany prišla požiadavka, aby sa slovenské chirurgické tímy zúčastnili na misiách aj v iných krajinách. Ide konkrétne o Afganistan, kde Česká republika pripravuje poľnú nemocnicu. Slovensko zatiaľ na požiadavku nereaguje, uviedol Kašický a dodal, že najprv treba dokončiť prácu v Libanone a potom prídu na rad misie v iných štátoch.