Zrušenie krajských úradov ohlásil premiér Robert Fico už skôr, posúval sa však termín, kedy sa tak malo urobiť. Vláda si od zrušenia úradov sľubuje úspory a efektívnejšiu štátnu správu. Fico často zdôrazňoval, že po reforme verejnej správy z predchádzajúcich rokov pribudlo viac ako 13.000 úradníkov. Ministerstvo vnútra však v materiáli pripustilo, že pre vyplatenie odstupného prepusteným zamestnancom štát na zrušení ôsmich krajských úradov tento rok neušetrí.
Krajské úrady majú v súčasnosti právomoci napríklad pri oprávneniach pre živnostníkov, štátnom občianstve a matrikách, ale aj v bezpečnostnej oblasti.
Ministerstvo navrhuje okrem likvidácie krajských úradov úplne zrušiť krajské školské a stavebné úrady. Úrady životného prostredia a cestné úrady by sa mali podľa predstáv ministerstva zrušiť aj na obvodnej úrovni. Ďalšie úrady - krajské pozemkové, lesné a veterinárne, by sa zas mali zlúčiť. O viacerých zmenách bude určite medzi ministrami a možno aj vo vládnej koalícii diskusia. Napríklad minister školstva Ján Mikolaj, ktorý zastupuje koaličnú SNS, chce totiž zachovať školské úrady.
Minister vnútra Robert Kaliňák dnes vyhlásil, že sa diskusii nebráni. "Konsenzuálne riešenie bude možnože ešte omnoho efektívnejšie," povedal novinárom po rokovaní vlády. Termín zrušenia špecializovaných úradov zatiaľ zostáva nejasný, podľa Kaliňáka by však chcela vláda reformu verejnej správy dokončiť toto volebné obdobie.
O kompetencie zrušených ôsmich krajských úradov sa podelia ministerstvá a obvodné úrady. Samosprávnym vyšším územným celkom pribudne po prípadnom zrušení školských úradov správa špeciálnych škôl a financovanie škôl a školských zariadení v ich správe.
V analýze ministerstvo pripustilo, že v roku 2007 sa ešte na zmenách nič neušetrí, pretože bude musieť vyplatiť odstupné prepusteným 151 zamestnancom krajských úradov. V rokoch 2008 až 2009 sa však už ráta s úsporou 92 miliónov korún len na zníženom počte úradníkov z krajských úradov. Ďalšie úspory zatiaľ Kaliňák nevedel odhadnúť. "Vzhľadom na to, že nie sú všetky zákony dokončené, tak ani konkrétne číslo sa nedá vyčísliť," tvrdil. Cieľom je však znížiť počet pracovníkov v štátnej správe o pätinu.
Len na samotné zrušenie krajských úradov bude potrebné zmeniť viacero zákonov, vrátane jedného ústavného. Ten hovorí o zriadení krajských bezpečnostných rád počas vojny alebo výnimočného stavu. Na zmenu ústavného zákona je v parlamente potrebná trojpätinová väčšina, Kaliňák dúfa, že podporu opozície získa. "Ak to nepodporí (...) riešenie bude určite existovať," uzavrel. Koalícia má v 150-člennom parlamente 85 hlasov, na presadenie ústavného ústavného je potrebný súhlas aspoň 90 zákonodarcov.
Rušiť sa majú aj školské úrady, Mikolaj s tým nesúhlasí
Vláda dá na budúci týždeň pokyn na zrušenie krajských úradov. Zaniknúť by mali k 30. septembru. Minister vnútra Robert Kaliňák potvrdil, že v pláne je aj zrušenie krajských školských úradov, a to do leta budúceho roka. Minister školstva Ján Mikolaj opakovane vyhlásil, že krajské školské úrady sa rušiť nebudú a ani to nikdy nebolo cieľom vlády.
Podľa Kaliňáka Mikolaj názor nezmenil, nevidí v tom však problém. "Považujem to za výborný návrh na začiatok diskusie, toto stanovisko ministra školstva," povedal pre SITA. Kaliňák predpokladá, že koalícia sa na rušení krajských úradov vrátane špecializovaných, zhodne. "Veď je to presne stanovené v programovom vyhlásení vlády, tak aká pochybnosť," dodal.
Zmeny v štátnej správe by mali byť v troch etapách. "Prvá, ktorá štartuje v týchto dňoch, by malo byť zrušenie krajských úradov v právomoci ministerstva vnútra, to znamená všeobecnej štátnej správy. Následne by mala byť druhá etapa - krajských úradov špecializovaných a potom integrácia na úrovni obvodných úradov. Toto celé by sme radi zvládli do konca roka 2009," povedal minister.
Nový občiansky súdny poriadok by mal odbremeniť krajské súdy
Krajské odvolacie súdy by mali mať v budúcnosti menej úradníckej práce, zrejme klesnú niektoré súdne poplatky a malo by sa zjednodušiť doručovanie súdnych zásielok v občianskych sporoch. Predpokladá to návrh novely občianskeho súdneho poriadku, ktorú dnes schválila vláda. O zmene zákona definitívne rozhodne parlament.Z novely vyplýva, že väčšia časť úradníckej práce by sa pri odvolaní v občianskoprávnych veciach mala presunúť na prvostupňové súdy. Tie sú podľa ministerstva údajne administratívne lepšie vybavené ako krajské odvolacie súdy. Krajské súdy sú po novele súdneho poriadku ešte z roku 2005 vraj preťažené.
"Základným cieľom novely je zrýchliť súdne konanie a odstrániť obštrukcie v procese," povedal minister spravodlivosti Štefan Harabin. Na súdoch je dnes podľa neho dnes viac ako 20.000 vecí starších ako päť rokov.
Odvolacie súdy podľa návrhu okrem toho nebudú v civilných veciach vracať spis okresným súdom pre drobné pochybenia, ale samé ich budú naprávať. Tiež budú môcť vo väčšom rozsahu rozhodovať neverejne, čo sa však nebude týkať vynášania rozsudkov.
Podľa navrhovanej zmeny by mali na súde minúť menej peňazí napríklad rozvedení manželia, ak sa dohodnú na rozdelení svojho majetku. Oproti doterajším trom percentám z rozdeľovaného majetku by mali súdu v prípade zmieru zaplatiť iba percento. Poplatok sa zníži napríklad aj v prípade súdnych príkazov na vypratanie bytu.
Občania by mali po novom podľa Harabina platiť súdny poplatok najviac dva mesiace pred termínom pojednávania. Odôvodnil to tým, že v minulosti bolo viacero prípadov, keď ľudia zaplatili poplatok, ale súd aj niekoľko rokov nekonal.
K zrýchleniu súdnych konaní majú prispieť zmeny pri doručovaní súdnych zásielok. Ak si účastník občianskeho sporu podľa nového poriadku nebude preberať zásielky, súd mu ich bude môcť ukladať na súde a považovať ich za doručené. Sudcovi bude stačiť, ak účastníkov o takejto možnosti na začiatku sporu upozorní. Podľa ministerstva by sa tak malo zabrániť snahám o obštrukcie účastníkov konania.
Navrhovaný zákon by mal okrem toho umožniť ľuďom obracať sa v civilných veciach na ktorýkoľvek súd. Ak sa napríklad žalobca i odporca z Bratislavy dohodnú, že svoj spor budú riešiť napríklad na prešovskom súde, ten nebude môcť namietať svoju nepríslušnosť.
Výraznejšie zmeny v civilnom súdnictve by mala priniesť rozsiahlejšia novela občianskeho súdneho poriadku, ktorú už ministerstvo pripravuje. Hotová by mohla byť ešte tento rok.
aktualizované 17:25
Autor: zh

Beata
Balogová
