SME

V Bratislave našli keltskú pec z čias Spartaka a Caesara

Keltskú hrnčiarsku pec z čias Spartaka a Caesara, hrob z obdobia sťahovania národov z prelomu piateho a šiesteho storočia, či ďalšie nálezy zo stredoveku našli archeológovia pri obnove Aponiho paláca v centre Bratislavy.

Archeologické nálezy objavené pri rekonštrukcii Apponyiho paláca.Archeologické nálezy objavené pri rekonštrukcii Apponyiho paláca. (Zdroj: SITA/Nina Bednáriková)

Zástupcovia magistrátu ich dnes predstavili novinárom. Nájdené pamiatky by podľa nich mali obohatiť zbierky mestského múzea, ktoré bude sídliť práve vo vynovených priestoroch paláca.

"Toto je jedna z tých príležitostí, ktoré milujem," povedal na margo započatia rekonštrukcie paláca a odhalenia archeologických nálezov primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský. Ten spolu s riaditeľom Archeologického múzea Štefanom Holčíkom stáli pri zrode myšlienky obnovy paláca. Podľa neho sa priestor Apponyiho paláca stane výkladnou skriňou hlavného mesta SR.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ Mestského úradu ochrany pamiatok Ivan Špacel verí, že výskumom stavby z architektonického, archeologického a reštaurátorského hľadiska posunú poznanie histórie Bratislavy o čosi ďalej a mesto sa stane významnou historickou stredoeurópskou metropolou.

Medzi najcennejšie nálezy, na ktoré pri oprave paláca archeológovia narazili, patrí hrnčiarska pec z prvého storočia pred našim letopočtom. V tom čase žilo na území Bratislavy niekoľko tisíc Keltov. Archeológovia si cenia, že pamiatka sa zhodou okolností našla priamo v priestoroch budúceho múzea a nebude ju teda potrebné nikam previesť. Pec našli niekoľko metrov pod úrovňou nádvoria paláca a v budúcnosti ju budú môcť podľa zástupcov mesta vidieť aj návštevníci paláca.

Cenné sú podľa odborníkov aj pamiatky z obdobia sťahovania národov, ktoré nastalo po páde starovekého Ríma v roku 476, či Veľkej Moravy existujúcej podľa historikov v rokoch 833 až 907. Ďalšie nálezy podľa archeológov dokazujú, že na území Bratislavy stáli prvé stredoveké murované stavby už 12. storočí, hoci kráľovským mestom sa stala až koncom 13. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Najstaršie archeologické nálezy pochádzajú z laténskeho obdobia - 1. storočia pred n.l. Významným je nález železného roštu, ktorý je jediným exemplárom strednej Európy. Unikátnym predmetom čo do dochovania je hrnčiarska pec.

Z 9. - 10. storočia z veľkomoravského obdobia sa našli dva kostrové hroby. V priestore dnešného predbránia sa dochoval nález drevohlinitého domu z obdobia 12. - 13. storočia.

Najmladšie nálezy zo 16. - 18. storočia prezentuje kanalizačný zberač, objekt studne, ľadnice a nález 17 uhorských denárov.

"Náklady na rekonštrukciu paláca dosiahnu úroveň asi 120 miliónov korún," povedal ČTK Cyril Vaňo z mestskej organizácie Paming, ktorá zabezpečuje obnovu historických pamiatok v hlavnom meste. Palác, ktorý dal v 18. storočí vybudovať gróf Juraj Aponi, by mal byť podľa neho verejnosti sprístupnený v septembri, alebo októbri tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu

Na prízemí a v suteréne bude Múzeum vinohradníctva. Okrem expozície bude v autentickom prostredí pivnice priestor pre vinotéku s možnosťou ochutnávky bratislavských vín. Prvé a druhé poschodie poslúži na prezentáciu dobového nábytku z konca 18. storočia a 19. storočia. Na treťom poschodí sa pripravuje depozitár skla, keramiky a porcelánu, ktoré poskytlo na zverejnenie Múzeum mesta Bratislavy. Na nádvorí bude reštaurácia s kaviarničkou.

Renováciou Aponiho paláca a budovy Starej radnice v jeho susedstve, sa podľa Vaňa dokončí obnova historických budov, ktoré vlastní mesto. V centre Bratislavy však podľa neho stojí viacero ďalších zanedbaných budov. Ich obnovu väčšinou znemožňujú vlastnícke spory, dodal Vaňo.

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu