Vyplýva to z výskumu, ktorý medzi zamestnancami 70 subjektov Košického samosprávneho kraja robili výskumníci v rámci projektu Šanca na rovnosť.
O jeho výsledkoch dnes na tlačovej besede informovali zástupcovia realizátorov projektu – prezident združenia FEMAN Eduard Buraš a šéf výskumného tímu Miroslav Frankovský. Cieľom projektu je okrem preskúmania situácie v rodovej rovnosti z pracovného hľadiska aj návrh opatrení pre riadiacich pracovníkov vo vybraných desiatich firmách ako aj návrh na vypracovanie kritérií pre udeľovanie certifikátu Firma priateľská voči
Ako uviedol Frankovský, správa na osemdesiatich stranách rozoberá túto problematiku z viacerých pohľadov. Z výsledkov vyplýva, že kritickejší pohľad na nedodržiavanie rodovej rovnosti majú ženy všeobecne, potom mladí ľudia, ale negatívne ju vnímajú aj muži, ktorí sú však menej kritickí. Za najproblémovejšie oblasti označujú obsadzovanie riadiacich funkcií a oblasť miezd a odmeňovania, kde sú ženy diskriminované.
Realizátori projektu zo Slovenska na nadnárodnej úrovni vypracovali systém kritérií pre posudzovanie firiem a udeľovanie certifikátu Firma priateľská rodine, o ktorých sa bude rokovať na medzinárodnej konferencii v marci v španielskom Madride. Tu by sa malo rozhodnúť, či bude certifikát udeľovať špecializovaná organizácia alebo ho na základe schválených kritérií bude udeľovať v rámci posudzovania systému riadenia kvality príslušný orgán. Slovenskí zástupcovia sa prikláňajú k druhej možnosti. Súčasťou projektu bude hodnotiaca konferencia v júni v Košiciach.