Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) nesúhlasí so zrušením niektorých poplatkov v zdravotníctve. Ako dnes uviedla podpredsedníčka AOPP Anna Reháková, spôsob, akým vláda po voľbách riešila otázku poplatkov, nebol dobrým riešením. Podľa Rehákovej sa mali poplatky zachovať, ale sociálne slabším ich mala vláda kompenzovať. Namiesto toho teraz zdravotné poisťovne kompenzujú výpadok z príjmov lekárom a nemocniciam.
Poplatky vo výške 20 Sk za návštevu lekára a 50 Sk za deň hospitalizácie zrušila vláda premiéra Roberta Fica krátko po voľbách. Poplatok za spracovanie receptu znížila z 20 Sk na 5 Sk. Ďalšie poplatky ostali zachované - 60 Sk za návštevu pohotovosti, pacienti naďalej platia aj v kúpeľoch a za dopravnú službu.
Doplatky za lieky, čakacie doby na vyšetrenie a operácie, ale aj korupcia a technické vybavenie ambulancií a nemocníc sú podľa obyvateľov Slovenska problematické oblasti v zdravotníctve. Vyše dve tretiny ľudí tiež nesúhlasia so zrušením slobodného výberu zdravotnej poisťovne.
Vyplýva to z telefonického prieskumu verejnej mienky Postoj obyvateľov Slovenska k zamýšľaným zmenám v zdravotníctve, ktorý si na vzorke tisíc obyvateľov dala vypracovať Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP). Novinárom ho dnes predstavila podpredsedníčka AOPP Anna Reháková.
Z prieskumu vyplynulo, že pre tri štvrtiny ľudí (75,2 percenta), je doplatok za lieky problematický. Čakacie doby na vyšetrenie a operácie považuje za problém 70,7 percenta ľudí a korupcia je pre problematická pre 69,9 percenta opýtaných. Za problematické oblasti považovali respondenti aj prístup lekárov a zdravotného personálu (53,1 percenta), odborné znalosti lekárov (48,8), dostupnosť zdravotnej starostlivosti (46,3) a fungovanie zdravotných poisťovní (46,1).
Reháková tiež uviedla, že so zámerom vlády zrušiť slobodný výber poisťovne nesúhlasí alebo skôr nesúhlasí 59,8 percenta opýtaných. "Patrí k základným právam človeka a pacienta mať možnosť slobodnej voľby nielen zdravotnej poisťovne, ale aj slobodnej voľby lekára. Keď má túto možnosť, musí si uvedomiť aj dôsledky tohto rozhodnutia," zdôraznila podpredsedníčka AOPP. Opačný postoj, teda zrušenie slobodného výberu poisťovne podporuje, alebo skôr podporuje tretina obyvateľov, teda 34,5 percenta. Na otázku nevedelo odpovedať 5,7 percenta respondentov.
Z prieskumu ďalej napríklad vyplynulo, že 56,8 o percenta vie a už využilo možnosť bezplatnej preventívnej prehliadky u praktického lekára jedenkrát za dva roky. Takmer 17 percent ľudí vie o tejto možnosti a v najbližšej dobe chce prehliadku absolvovať. Iba 12,4 percenta nevie o tejto možnosti.
Prieskum pre AOPP realizovala agentúra GfK v období od 9. do 18. februára s obyvateľmi nad 18 rokov.
Autor: mv

Beata
Balogová
