Bratislava/Tripolis 22. februára (ČTK) - Premiér Robert Fico ponúkol líbyjským deťom s vírusom HIV dvojtýždenný liečebný pobyt na Slovensku. Tri slovenské strediská, v ktorých sa starajú o ľudí s infekciou HIV/AIDS, však zatiaľ nemajú s detskými pacientmi skúsenosti. Na Slovensku totiž zatiaľ HIV u dieťaťa nenašli. Odborníkov premiérov návrh prekvapil. Kde by mali byť deti liečené, zatiaľ nerozhodlo ani ministerstvo zdravotníctva.
Podľa premiérovej hovorkyne Silvie Glendovej vznikol podnet na ponuku liečenia líbyjských detí ešte vlani počas návštevy vedúceho zastupiteľského úradu Tripolisu na Slovensku. Túto možnosť podľa nej prerokoval zástupca Tripolisu prostredníctvom profesora Vladimíra Krčméryho a súkromnej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. "Na základe toho pán premiér ponúkol tie liečebné pobyty," povedala ČTK Glendová.
Krčméry je známy lekár, ktorý organizuje humanitárne akcie pre krajiny tretieho sveta. V Afrike otvoril niekoľko kliník, kde sa liečia ľudia chorí na AIDS. ČTK sa s ním zatiaľ spojiť nepodarilo.
"Skúsenosti s liečbou detí nemáme," povedal ČTK prednosta Kliniky infektológie a geografickej medicíny v nemocnici na bratislavských Kramároch Igor Stankovič. Ponuku líbyjským deťom s vírusom HIV nechcel bližšie komentovať s odvolaním na to, že o nej zatiaľ nepočul. Klinika však má v súčasnosti obsadené všetky miesta pre pacientov, dodal.
Fico, ktorý dnes ukončí dvojdňovú návštevu Tripolisu, ponúkol "liečebnú kúru" v stredajšom rozhovore s líbyjským predsedom vlády Bagdádí Alí Mahmúdím. Novinárom povedal, že Mahmúdí jeho návrh prijal. Liečbu by mala hradiť slovenská strana. Celkom 426 detí sa podľa líbyjských úradov nakazilo v 90. rokoch vinou bulharských sestier a palestínskeho lekára, ktorých za to súd vlani odsúdil na trest smrti.
"Na našej klinike sa liečia len dospelí pacienti," povedal ČTK Bartolomej Magyar, zástupca prednostu Kliniky pre infekčné choroby v košickej Fakultnej nemocnici L. Pasteura. Rovnako ako Stankovič zdôraznil, že pacienti s diagnózou HIV sú liečení dlhodobo a často ambulantne. Zástupca riaditeľa nemocnice Ladislav Virág potvrdil, že ju zatiaľ oficiálne so žiadosťou o liečbu detí zo zahraničia nikto neoslovil.
Prekvapená z ponuky premiéra bola aj lekárka Mária Vachalíková z infekčného oddelenia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Dvojtýždňový pobyt je podľa nej na úspešnú liečbu krátky, vhodný by bol iba na diagnostiku malých pacientov alebo na začiatok terapie.
Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ neurčilo nemocnice, ktoré by mohli líbyjským deťom pomôcť, povedala ČTK hovorkyňa Silvia Balázsiková. "Ministerstvo sa prípadom zaoberá a bude riešiť aj otázku financovania liečby," dodala.
HIV/AIDS sa doposiaľ nepodarilo úplne vyliečiť, liečba tak spočíva v odďaľovaní smrteľnej fázy choroby. Od roku 1985 na Slovensku odhalili viac ako 250 nakazených HIV, z toho tretina boli cudzinci. Na ochorenie AIDS zatiaľ ochorelo zhruba 40 ľudí, takmer 30 ich zomrelo. Dieťa s HIV zatiaľ nezaznamenali, a to ani medzi tými, čo sa narodili nakazeným matkám.
Ponukou pre líbyjské deti Slovensko vstúpilo do sporu medzi Tripolisom a Bulharskom a ostatnými krajinami Európskej únie, ktoré sa snažia odvrátiť rozsudok nad bulharskými sestrami. Päť sestier a palestínsky lekár, ktorí vinu odmietli, sa minulý týždeň voči rozsudku odvolali na najvyšší líbyjský súdu. Ten by mal rozhodnúť počas dvoch až troch mesiacov.
Fico vyhlásil, že Líbya by mohla vyjadriť ústretové gesto a spor by mohol skončiť dohodou. Dnes večer sa má slovenský premiér stretnúť s líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím.
pto igr rez prl kbp fab
Aktualizované 18:20