BRATISLAVA 22. februára (SITA) - Dopravný podnik Bratislava (DPB) by v prípade obmedzenia nadčasov pripravovanou novelou Zákonníka práce musel prijať do zamestnania vyše 20 vodičov autobusov, inak by v hlavnom meste Slovenska premávalo o šesť autobusov MHD menej, ako v súčasnosti. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ odboru ľudských zdrojov a prokurista DPB Martin Jerguš. Podľa neho však prijatie ďalších zamestnancov môže byť komplikované, keďže profesionálnych vodičov, ktorí majú záujem o túto prácu, je stále menej. Navyše, stále viac vodičov, držiteľov vodičského oprávnenia skupiny D, využíva možnosť zamestnať sa v rámci pracovného trhu krajín Európskej únie, skonštatoval Jerguš.
Obáva sa aj toho, že vodiči DPB s trvalým bydliskom mimo Bratislavy po úprave nadčasov začnú uvažovať o zmene zamestnania. DPB zamestnáva 195 mimo bratislavských vodičov, z toho 162 je vodičov autobusov. "Ich maximálnym záujmom je počas pobytu mimo rodiny odpracovať čo najvyšší počet hodín," spresnil. "Priemerne vodiči bratislavskej MHD pracujú v limite nadčasovej práce od troch do osem hodín týždenne a horná hranica nie je prekračovaná. Osemhodinová týždenná práca nadčas sa práve najviac vyskytuje u skupiny vodičov autobusov," dodal Jerguš.
Priemerný pracovný čas vrátane práce nadčas podľa predloženého návrhu novely pracovného kódexu nebude môcť pre každé obdobie siedmich dní prekročiť 48 hodín. V prípade práce nadčas obsahuje navrhovaná novela dve alternatívy. Podľa prvej z nich by sa mal maximálny rozsah nadčasovej práce, ktorú môže zamestnávateľ z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom, znížiť zo súčasných 250 hodín ročne na 150 hodín ročne. Druhá alternatíva predpokladá, že sa najvyšší možný rozsah nadčasovej práce dohodnutej z vážnych dôvodov so zamestnancom zachová na súčasnej úrovni 250 hodín ročne.