BRATISLAVA 22. februára (SITA) - Diskusie o tom, či v tatárskej omáčke bolo sklo, alebo niečo iné, odvádzajú podľa riaditeľa Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu (ŠVPÚ) Kamila Bolečka od podstaty problému. "Vo výrobkoch sme našli nebezpečné cudzorodé útvary, ktoré pri konzumácii mohli mechanicky poškodiť sliznicu a zažívací trakt. Úradná kontrola konala rýchlo v záujme ochrany zdravia spotrebiteľa. Ak by išlo o kryštály vínnanu vápenatého, ide o ostré cudzie predmety, ktoré v potravinách nemajú čo hľadať," uviedol dnes pre agentúru SITA Boleček. Podľa neho čakať na potvrdenie skla vyššími analytickými metódami (na Slovensku nie je v súčasnosti akreditované laboratórium na skúšky stanovenia skla v potravinách) do pondelka, keďže inšpektori vykonali kontrolu v piatok, by bol hazard a ohrozenie spotrebiteľa. "Na základe výsledku senzorickej analýzy bolo potrebné výrobok stiahnuť z obehu," doplnil Boleček.
O údajnom skle v omáčke sa dozvedela Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠPVS) SR podľa Bolečka 12. februára cez mail, keď naň upozornila spotrebiteľka, ktorá si omáčku kúpila v jednom z bratislavských obchodov v sobotu 10. februára. V nedeľu omáčku použila a na ostrý predmet, ktorý pripomínal sklo narazilo jej dieťa.
ŠVPS spotrebiteľku pre spresnenie informácií vyzvala spätne mailovou poštou, tá však na výzvu podľa Bolečka odpísala až 15. februára. Spresnila požadované informácie a identifikáciu. Bezprostredne na to inšpektori z predajne odobrali všetky nachádzajúce sa balenia podozrivej tatárskej omáčky, ktorej našli päť kusov a doručili ich na senzorickú analýzu do laboratórií na ŠVPÚ Bratislava.
V piatok 16. februára v dopoludňajších hodinách bolo z každého spotrebiteľského balenia omáčky, izolovaných do desať úlomkov, ktoré pripomínali sklo s veľkosťou 0,5 až 2 milimetre. Senzorická analýza je v hodnotení potravín analýzou, ktorá najrýchlejšie odhalí porušenie kvality potraviny. Úlomky senzorickou analýzou imitujúce sklo (tvrdosť, ostrosť), boli podrobené ďalším doplnkovým analýzam. V zozname zložiek produktu výrobca uvádza kyselinu vínnu, potravinárske okyslovadlo, dobre rozpustné vo vode. Úlomky boli rozpúšťané vo vode, vo vode po zahriatí, v etanole a v koncentrovanej kyseline sírovej. Ich tvar ani veľkosť sa nezmenila.
"Pretože podnet vzišiel zo sťažnosti spotrebiteľa na sklo, prvé analýzy imitovali sklo a bol piatok, museli sme konať veľmi rýchlo, aby v prípade nebezpečenstva neostal výrobok celý víkend v obehu," dodal Boleček.