BRATISLAVA 23. februára (SITA) - Predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Františka Tondru zaráža, že médiá v publikovaných textoch uvádzajú mená kňazov i iných spolupracovníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), nehovoria o príslušníkoch, ktorí celú spoluprácu organizovali, nanucovali a prostredníctvom nej vydierali.
"Tí žijú v našej spoločnosti pokojným životom s nemalými životnými pôžitkami," upozornil v stanovisku Tondra.
Podľa neho KBS pozorne sleduje aj konkrétny prípad arcibiskupa Jána Sokola. Upozornil, že KBS nie je nadriadeným orgánom diecéz, biskupov nemenuje, ani neodvoláva. To je v plnej kompetencii jedine Svätého Otca. "Odpovede na konkrétne otázky prípadnej spolupráce môže poskytnúť iba arcibiskup Sokol. Názory na zverejňované dokumenty sú rôzne. Preto ani KBS v súčasnosti nemôže v tomto konkrétnom prípade vyjadriť jednoznačné stanovisko.
Otázkou však zostáva, prečo sa terčom médií stal iba výlučne arcibiskup Sokol. Chýba na to racionálne vysvetlenie," zdôraznil Tondra. Zároveň pripomenul, že arcibiskup Sokol vyhlásil, že vedome s ŠtB nikdy nespolupracoval. "Vyhlásenia arcibiskupa Sokola sme zobrali na vedomie," dodal.
Tondra tiež pripomenul, že Konferencia biskupov Slovenska sa k spolupráci kňazov s ŠtB vyjadrila v roku 2005. V stanovisku KBS konštatuje, že podľa konkrétnych faktov a dôkazov je zjavné, že niektorí duchovní spolupracovali a stáli v službách ŠtB a nechceme ich obhajovať. Ak sa dobrovoľne ponúkli, pre získanie vyšších postov či peniazom, ak na kohokoľvek donášali alebo zlomyseľne škodili, je to odsúdeniahodné, zdôraznili biskupi v stanovisku.
"Ak spolupracovali vydieraní pre svoje delikty alebo charakterové slabosti – je to poľutovaniahodné. Ak sa často navštevovaní a obťažovaní pracovníkmi ŠtB zamotali do ich sietí a osamotení žili v neustálom strachu a napätí, ak boli vydieraní pre nejaké priestupky; ak podľahli panike a snažili sa zmierlivým spôsobom udržať prijateľnú úroveň kontaktov – treba mať s nimi súcit," zdôrazňujú slovenskí katolícky biskupi.
Ak niektorí duchovní ani nevedia, ako sa do evidencie ŠtB dostali, dokonca vyslovene tvrdia, že ju nepodpísali a že nikoho neudávali a žiadne výhody nemali, ba práve naopak, že pred príslušníkmi ŠtB žili v neustálom strachu a úzkosti, treba im podľa KBS
Biskupi všetkých, ktorým duchovní spoluprácou s ŠtB ublížili (tak kňazom ako aj laikom), odprosujú. Všetkých, ktorých svojou spoluprácou s ŠtB pohoršili, poprosili o ospravedlnenie a odpustenie.