BRATISLAVA 23. februára (SITA) - Ministerstvo dopravy chce v návrhu zákona o urýchlení výstavby diaľnic zrušiť možnosť združení občanov, chrániacich životné prostredie alebo bývajúcich v okolí plánovanej diaľnice, byť účastníkom konania o povolení stavby diaľnic. Upozorňuje na to právnik Peter Wilfling zo združenia Občan a demokracia, podľa ktorého návrh Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPaT) SR chce pre občianske združenia zrušiť postavenie plnoprávneho účastníka konania a nahradiť ho iba postavením tzv. „zúčastnenej osoby“. Podľa Wilflinga je to obrovský rozdiel. Verejnosť v postavení „zúčastnenej osoby“ sa bude môcť k navrhovanej stavbe iba vyjadrovať, ale úrad sa jej námietkami vôbec nemusí zaoberať, nemusí vysvetliť, prečo ich neakceptoval a ak úrad poruší zákon, nebude s tým združenie občanov môcť nič urobiť. Nebude sa môcť domáhať nápravy nezákonnosti podaním odvolania alebo na súde. Ide iba o vytvorenie zdania, že verejnosť sa môže na konaní zúčastniť. Tento návrh umožňuje úradu „hodiť do koša“ pripomienky združenia obyvateľov, ktorí budú stavbou diaľnice výrazne ovplyvnení.
Zrušenie účastníctva pre občianske združenia je navyše v priamom rozpore s medzinárodným Dohovorom o účasti verejnosti na rozhodovaní, ktorý Slovensko ratifikovalo a je pre štát záväzný, dodal Wilfling. Podľa neho je návrh v rozpore aj so smernicou Európskej únie 2003/35/ES, ktorá tiež požaduje, aby občianske združenia, ktorých cieľom je ochrana životného prostredia, mali postavenie plnoprávneho účastníka konania a možnosť domáhať sa nápravy nezákonnosti.
Ak by bolo toto ministerstvom navrhované ustanovenie prijaté, Európska únia by proti Slovensku začala konanie pre to, že náš zákon je v rozpore s európskou legislatívou, poznamenal Wilfling s tým, že zákon by pravdepodobne skončil aj na Ústavnom súde SR, pretože je v rozpore s medzinárodným Dohovorom o účasti verejnosti na rozhodovaní.
Dôvodová správa k návrhu ustanovenia navyše podľa neho obsahuje zavádzajúce informácie. Nie je pravda, že účastníkom konania môžu byť „všetky občianske iniciatívy, občianske združenia, neinvestičné fondy, neziskové organizácie, nadácie a iné mimovládne organizácie“. Účastníkom konania môžu byť iba občianske združenia zložené z obyvateľov bývajúcich v okolí plánovanej stavby, ktoré má aspoň 250 členov a ktoré podá k stavbe písomné pripomienky alebo mimovládna organizácia, ktorej cieľom je ochrana životného prostredia, existuje najmenej dva roky a podá k stavbe písomné pripomienky. Nové ustanovenie bolo do zákona vsunuté až po skončení pripomienkového konania, v dôsledku čoho sa k návrhu nemohli vyjadriť iné ministerstvá ani verejnosť. Podľa Petra Wilflinga ide o veľmi neférový krok. "Ministerstvo chce zrušiť účasť verejnosti bez toho, aby sa k tomu verejnosť mohla vôbec vyjadriť,“ dodal.