SDKÚ-DS: Fico robí hanbu v celej únii

Fico dnes telefonicky informoval bulharského premiéra Staniševa o výsledkoch líbyjských rokovaní a o postavení bulharských sestričiek.

Bulharský premiér Sergej Stanišev. Fico zdôraznil, že pozornosť je nevyhnutné venovať aj obrovskému počtu líbyjských detí nakazených vírusom HIV/AIDS a vysokému počtu detí, ktoré tejto chorobe podľahli. Bulharský premiér dostal aj informáciu o aktivitách,(Zdroj: AFP)

SDKÚ-DS dnes ostro kritizovala premiérovu cestu do Líbye. Za nezmysel považuje samotnú cestu, všetky doterajšie excesy Roberta Fica však prekročilo to, čo povedal na tlačovej konferencii s líbyjským kolegom.

"Slová o bulharských sestričkách a palestínskom lekárovi ako o páchateľoch sú hanebné a sú ľudským a zahranično-politickým zlyhaním predsedu vlády," povedal podpredseda SDKÚ-DS Milan Hort.

"Týmto výrokom legitimizoval diktátorský a nedemokratický režim Muammara Kaddáfího. Tým pádom legitimizoval aj súdnictvo v Líbyi, v nedemokratickom, diktátorskom štáte. A to je najhorší odkaz tejto cesty," povedal Hort.

Bývalá vládna strana Mikuláša Dzurindu pripomenula aj nedávne slová ministra zahraničných vecí Jána Kubiša o súkromnom rozhovore so srbským kolegom Vukom Draškovičom, kde mu vraj povedal, že na srbskom referende o ústave nebolo požadovaných 50 percent voličov, ale len 42 percent.

"Kým minister zahraničných vecí nedávno urazil Srbov, Fico nám urobil hanbu u Bulharov a v celej Európskej únii. Premiér Fico nevie, čo je to solidarita a ľudskosť, o ktorých tak rád hovorí. Ukázal, že sú mu bližší diktátori ako slušní ľudia," konštatoval dnes Hort v mene SDKÚ-DS.

Fico telefonoval do Bulharska

Predseda vlády SR Robert Fico dnes telefonicky informoval bulharského premiéra Sergeja Staniševa o výsledkoch rokovaní s líbyjskými predstaviteľmi o súčasnom postavení obvinených bulharských sestričiek a palestínskeho lekára.

Fico zdôraznil, že v duchu spoločného stanoviska EÚ otvoril na rokovaniach s najvyššími líbyjskými predstaviteľmi túto mimoriadne závažnú tému a požiadal líbyjskú stranu, aby vyvinula všetko úsilie nevyhnutné na spravodlivé vyšetrenie celého prípadu a aby k obvineným pristupovala so všetkou možnou humánnosťou.

V rozhovore s predsedom bulharskej vlády Fico zdôraznil, že pozornosť je nevyhnutné venovať aj obrovskému počtu líbyjských detí nakazených vírusom HIV/AIDS a vysokému počtu detí, ktoré tejto chorobe podľahli. Bulharský premiér dostal aj informáciu o aktivitách, ktoré v tomto duchu je pripravená urobiť vláda SR.

Predseda vlády SR zásadne odmieta všetky pokusy médií znevážiť jeho iniciatívu v prospech obvinených bulharských sestričiek a palestínskeho lekára. "Z krokov, ktoré k tejto téme predseda vlády SR Robert Fico v Líbyi urobil, jednoznačne vyplýva záujem podporiť nášho partnera v EÚ Bulharsko, ale aj byť maximálne nápomocný pri riešení skutočnej humanitárnej katastrofy detí nakazených vírusom HIV/AIDS," uvádza sa v premiérovom stanovisku.

Obaja partneri sa na záver rozhovoru dohodli na pokračovaní vzájomnej komunikácie na túto tému.

Prezident Parvanov je spokojný

Bulharský prezident Georgi Parvanov vyjadril spokojnosť s objasneniami, ktoré slovenská strana dala Bulharsku po správach, že premiér Robert Fico počas návštevy Líbye viackrát použil výraz "páchatelia" v súvislosti s odsúdenými bulharskými sestričkami. Oznámila to tlačová kancelária Parvanova.

Fico v telefonáte s bulharským premiérom Sergejom Staniševom vyjadril poľutovanie nad nesprávne vysvetlenými slovami, ktoré povedal o piatich bulharských sestričkách a palestínskom lekárovi, ktorých líbyjský súd odsúdil za nakazenie stoviek detí vírusom HIV, uviedla bulharská tlačová agentúra BTA.

"Slovensko veľmi jasne preukázalo svoju solidaritu pre vec bulharských sestier v Líbyi," povedal bulharský minister zahraničných vecí Ivajlo Kalfin pre BTA. "Politická podpora, ktorú pre tento prípad máme od EÚ, je faktom a ja neverím v zmenu názoru Slovenska," vyhlásil minister. Fico podľa neho tvrdil, že slovo "páchateľ" je v slovenskom trestnom práve používané aj vo význame "obvinený".

Bulharský veľvyslanec: Neverím.

Premiér Robert Fico je presvedčený, že v Líbyi urobil v súvislosti s bulharskými sestričkami všetko, čo sa od neho očakávalo. Pokračoval dnes pred novinármi.

"Niektorí novinári sa správajú ako rádio Jerevan," povedal Fico s tým, že v Líbyi podporil aj bulharské sestričky aj palestínskeho lekára, požiadal líbyjskú stranu o spravodlivosť a humánny prístup a pomoc pri liečbe postihnutých detí mal vopred odkonzultovanú na základe projektu profesora Krčméryho. "Urobil som to, čo sa očakávalo a čo sa od štandardného politika EÚ patrí," povedal Fico a potvrdil, že o výsledkoch líbyjských rozhovorov informoval aj bulharského premiéra Sergeja Staniševa, "kde som mal pre bulharského premiéra významné posolstvá".

Premiér Fico pred stretnutím s líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím pre Slovenský rozhlas (SRo) povedal: "Odovzdám pánovi Kaddáfímu osobne list, ktorý nesiem od pána prezidenta SR, bude predmetom rozhovoru určite aj téma postavenia nielen obetí, ale aj postavenia páchateľov, ktorí sú dnes pred líbyjskými súdmi."

Veľvyslanec Bulharskej republiky v SR Ognian Garkov pre SITA povedal, že neverí, že slovenský premiér Robert Fico označil palestínskeho lekára a bulharské zdravotné sestry za páchateľov. "Hovorím to ako veľvyslanec Bulharska i ako jeho občan, a to kategoricky a nediplomaticky," dodal Garkov. Podľa oficiálneho bulharského stanoviska sú sestričky i lekár nevinní a Bulharsko trvá na tom, aby boli oslobodení, pripomenul Garkov.

Ježovica: Predseda vlády by mal ovládať fakty

Zahraničnopolitický analytik MESA 10 Milan Ježovica je presvedčený, že premiér Robert Fico v kauze zdravotníkov v Líbyi konal v rozpore s politikou Európskej únie. Tým, že odsúdených zdravotníkov nazval páchateľmi ukázal, čo si skutočne myslí. "Na rozdiel od Európskej únie sa prihlásil k rozsudku líbyjských súdov a označením za páchateľov ich uznal. Premiér nerešpektoval politiku únie," tvrdí Ježovica. To spochybňuje kredibilitu SR a spôsobilosť presadzovať politiku EÚ voči krajinám, ktoré nie sú jej členmi.

Bývalý konzul a zástupca veľvyslanca SR v USA a poradca expremiéra Mikuláša Dzurindu pripomenul, že EÚ od zatknutia zdravotníkov v roku 1999 protestovala. Po odsúdení na smrť reagovali ministri zahraničných vecí únie, po potvrdení rozsudku smrti v roku 2006 premiéri a prezidenti krajín EÚ. Európsky parlament jednoznačne prijal rezolúciu , odsudzujúcu nespravodlivý rozsudok líbyjských súdov. Odvolal sa aj na dôkazy o mučení bulharských sestričiek, aby sa získalo vynútené priznanie.

Medzinárodní odborníci na HIV a AIDS v posudku, urobenom na žiadosť Líbye, vylúčili akýkoľvek podiel bulharských sestričiek a palestínskeho lekára na nakazení vyše 400 detí v Benghází vírusom HIV. Uviedli, že epidémia nastala ešte pred príchodom zahraničných zdravotníkov. "Predseda vlády by takéto fakty mal ovládať," dodal Ježovica.

Krčméry: Deti s HIV v zahraničí úspešne liečime

Expert na tropické choroby Vladimír Krčméry potvrdil, že pred odcestovaním premiéra Roberta Fica do Líbye mu ponúkol pomoc siedmich odborníkov na detský AIDS, ktorí by mohli liečiť líbyjské deti. Podľa neho rezort zdravotníctva má vybrať nemocnicu, kde by sa HIV pozitívne deti liečili.

"Na Slovensku sú však všetci vydesení. Ak ministerstvo nevyberie nejaké pracovisko, tak to bude hanba, ale my tie deti môžeme liečiť aj v zahraničí. Možno pôjdeme aj do Líbye," povedal pre agentúru SITA rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave Vladimír Krčméry. Myslí si, že deti so zákernou chorobou treba zachrániť. Liečbu nepovažuje za nákladnú, ročne si v Afrike vyžaduje približne 340 dolárov na dieťa. Krčméry tvrdí, že naši lekári úspešne liečia nakazené deti v afrických krajinách Burundi, Uganda, Keňa, Kambodža a Sudán.

Amnesty International žiada prepustenie zdravotníkov

AI žiada líbyjskú vládu, aby šiestich zdravotníkov prepustila. Považuje súd za nespravodlivý, pretože nezodpovedal medzinárodným štandardom pre spravodlivý súdny proces. Obžalovaní vypovedali, že ich priznania boli vynútené mučením v predsúdnom zadržaní, vrátane mučenia elektrošokmi. Ich mučenie nebolo nezávisle vyšetrené. Svedectvo lekára, ktorý rany na tele zdravotníkov vyšetroval a zaprotokoloval, bolo na súde vyvrátené iným lekárom, ktorý však žiadnu lekársku prehliadku nevykonal.

Zahraniční právni zástupcovia bulharských sestričiek sa v máji 2005 počas kľúčového súdneho vypočúvania nedostali k svojim klientkam, pretože aj napriek opakovaným žiadostiam nedostali vstupné víza. 114 laureátov Nobelovej ceny za vedu zaslalo Muammarovi Kaddáfímu otvorený list, v ktorom ho žiadali, aby súd prihliadal na zistenia medzinárodných lekárskych expertov. To vyjadruje jednoznačný názor, že infekcia bola spôsobená zlými hygienickými podmienkami v nemocnici.

Slovensko získalo objednávky v zbrojárstve

Slovensko získalo od Líbye objednávky na dodávky viacerých prác v oblasti obranného priemyslu. Dohodlo sa tiež na mechanizme deblokácie líbyjského dlhu, ktorý dosahuje desiatky miliónov dolárov. Výšku dlžnej sumy má spresniť spoločná komisia. Novinárom to dnes povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý tento týždeň navštívil Líbyu spoločne s premiérom Robertom Ficom.

Líbya si podľa ministra objedná opravu lietadiel typu Albatros, ktorú rozšírila o opravu pozemnej techniky, rádiolokátorov, zameriavacích systémov na raketách a tiež o nákup nových obranných systémov, ktoré sa vyrábajú na Slovensku. "Mali by sme dostať prvú objednávku na 20 kusov (Albatrosov)," poznamenal Jahnátek.

Dlh Líbye voči Slovensku, ktorý pochádza ešte z čias federácie, podľa ministra dosahuje od 30 do 131 milióna dolárov. Presnú výšku má stanoviť spoločná komisia, ktorá zasadne do dvoch týždňov. "Je veľká šanca, že aj v deblokácii sa posunieme trochu ďalej," myslí si Jahnátek. Dohodnutý mechanizmus vyrovnania dlhu je utajený, doplnil.

Slovensko má podľa Jahnátka záujem tiež o líbyjskú ropu, ktorou by sa mohli napĺňať zásobníky rafinérie Slovnaft. Skupina MOL, do ktorej Slovnaft patrí, má podľa ministra záujem postaviť zásobníky v Chorvátsku. Odtiaľ by sa údajne líbyjská ropa dovážala cez ropovod Adria do Slovnaftu. Líbyjskú ropu už Slovnaft spracúval v polovici 70. rokov.aktualizované 18.45

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 2. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 3. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 6. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 980
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 280
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 178
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 010
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 679
 6. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 189
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 471
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 919
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 932
 10. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 765

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?

KULTÚRA

Dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala aj s Pepsi.

Neprehliadnite tiež

Vláda uzatvorí s Keňou dohodu o spolupráci

Slovenské mimovládne organizácie v Kenskej republike dlhodobo rozvíjajú svoje projekty.

Vládne rozdeľovanie postov sa podobá privatizácii, tvrdí Remišová

Opozícia žiada, aby bol predsedom ÚVO nepodplatiteľný človek.

Kontroverzný historik žaluje Ústav pamäti národa

Historik má blízko k extrémistom.

Kiska odmietol milosť pre exprimátora Trstenej

Odsúdený všetky obvinenia odmieta.