Bratislava 23. februára (ČTK) - Ministerstvo obrany vyplatilo spornú províziu 200 miliónov korún za sprostredkovanie nákupu stíhačiek MiG-29 spred asi desiatich rokoch. Peniaze dostala americká spoločnosť UBS Corporation, ktorá odkúpila pohľadávku od firmy Katrim Stella. Ministerstvo sa so spoločnosťou dohodlo na mimosúdnom vyrovnaní. Bývalá vláda Mikuláša Dzurindu províziu odmietala vyplatiť. Exminister Martin Fedor z opozičnej SDKÚ-DS už pre to avizoval prieskum na ministerstve obrany.
Podľa hovorcu ministerstva Vladimíra Gemelu ministerstvo mimosúdnou dohodou ušetrilo 100 miliónov korún. Dlžnú sumu totiž zdvihli úroky z omeškania po súdnych konaniach z čias Dzurindových vlád na takmer 300 miliónov korún. O dohode informoval ešte vo štvrtok Nový čas.
S mimosúdnou dohodou však nesúhlasil bývalý minister Fedor, podľa ktorého neboli vyčerpané všetky právne prostriedky. Bývalé vedenie ministerstva dalo totiž prostredníctvom Generálnej prokuratúry ešte žiadosť o mimoriadny opravný prostriedok na Najvyšší súd. Nové vedenie ministerstva ho však podľa denníka Pravda stiahlo. Gemela tak pre médiá tvrdil, že ministerstvo vyčerpalo všetky možnosti na zvrátenie daného stavu.
Na dovoze stíhačiek sa dohodla s Ruskom ešte bývala vláda Vladimíra Mečiara. Spoločnosť Katrim Stella mala za to dostať odmenu 100 miliónov korún. Slovensko lietadlá získalo v rámci deblokácie ruského dlhu. Ministerstvo z provízie vyplatilo časť, nová vláda Mikuláša Dzurindu však po nástupe v roku 1998 ďalšie peniaze odmietala vyplatiť a zmluvu vypovedala, pretože vraj išlo o podvod. Katrim Stella odstúpila pohľadávku americkej firme UBS Corporation, ktorá sa so Slovenskom začala súdiť.
fab fil