BRATISLAVA 23. februára (SITA) - Predstavitelia ochranárskej organizácie Greenpeace sú presvedčení, že bez verejného procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie je dostavba 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce neprijateľná a nelegitímna. Dnešné oficiálne oznámenie o dostavbe blokov je preto podľa nich predčasné a nepodložené. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Greenpeace Juraj Rizman.
Podľa Greenpeace bude pre ENEL a Slovenskú republiku v rámci Európskej únie (EÚ) mimoriadne problematické uviesť do prevádzky reaktor, ktorého bezpečnostná koncepcia je stará 40 rokov a pre zastarané technické parametre a rozostavanosť sa ani technicky nedá modernizovať. S ohľadom na túto skutočnosť, ako aj na legálnu stránku veci podnikne organizácia Greenpeace všetky dostupné kroky k zastaveniu projektu dostavby 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce.
Ochranári poukazujú na fakt, že štúdia uskutočniteľnosti, ktorá má posúdiť technickú, bezpečnostnú a ekonomickú stránku projektu, by mala byť dokončená až v apríli. Zástupcom Greenpeace túto informáciu pred dvoma týždňami, počas osobného stretnutia, potvrdil generálny riaditeľ SE Paolo Ruzzini. Environmentalisti navyše zdôrazňujú, že v Európskej únii nie je možné stavať jadrové reaktory, bez verejného posúdenia vplyvov na životné prostredie, ktoré v prípade 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa zatiaľ ani len nezačalo. „Posudzovanie vplyvov na životné prostredie je na Slovensku i v rámci celej EÚ štandardne požadované i u menej závažných projektov, ako je výstavba jadrových reaktorov. Nevieme si predstaviť, že by si spoločnosť ENEL mohla dovoliť postaviť v únii atómovú elektráreň bez tohto procesu," uvádza sa v správe ochranárov. Podľa Greenpeace samotný fakt, že slovenská vláda poukazuje na to, že stavebné povolenie bolo vydané v roku 1986, a teda dostavba 3. a 4. bloku pod túto modernú demokratickú legislatívu nespadá, je čistým pokrytectvom a zjavným obchádzaním platných zákonov.