Dispečeri počas víkendu zabezpečujú nad Slovenskom iba prelety humanitárneho charakteru, ostatné lietadlá sú odkláňané cez susedné krajiny. Rovnaký režim má platiť aj v pondelok.
"Ohľadne rokovaní ani štrajku nie je nič nové. Neviem, kedy sa opäť začnú rozhovory," povedal ČTK hovorca Združenia riadiacich letovej prevádzky Pavel Bugár. Riadený vzdušný priestor nad Slovenskom podľa neho zostane pre komerčné prelety uzavretý aj v pondelok, pretože LPS nemajú dostatok pracovníkov, ktorí by ich navigovali.
"S najväčšou pravdepodobnosťou by sa opäť malo začať rokovať začiatkom budúceho týždňa," informoval hovorca ministra dopravy Marián Jánošík. Zatiaľ však nie je dohodnuté nič konkrétne, dodal. Minister dopravy Ľubomír Vážny podľa neho už telefonicky hovoril o štrajku s premiérom Robertom Ficom. Osobne sa však zatiaľ kvôli tejto téme nestretli.
Pravidelné prílety a odlety z bratislavského a košického letiska protest zatiaľ výrazne neobmedzil. Počas víkendu však nelieta pravidelná linka medzi letiskom Sliač a Prahou.
Štrajk údajne podporuje väčšina zo zhruba 120 slovenských navigátorov. Chcú dosiahnuť zvýšenie bezpečnosti letovej prevádzky, zlepšenie pracovných podmienok a odvolanie riaditeľa LPS Romana Bíra. Ten podľa nich zodpovedá za údajne zlý stav v podniku. Dispečeri zdôraznili, že v žiadnom prípade neštrajkujú za zvýšenie platov.
Vedenie podniku požiada o bezpečnostný audit
Vedenie štátneho podniku Letové prevádzkové služby (LPS) pravdepodobne v pondelok požiada Európsku organizáciu pre bezpečnosť letovej prevádzky (Eurocontrol) o bezpečnostný audit. Podľa riaditeľa spoločnosti Romana Bíra je organizácia schopná na výzvu zo Slovenska odpovedať okamžite.
Relevantnosť zistení auditu pre štrajkujúcich bude podľa prezidenta ATCA Ľuboša Laurenčíka závisieť najmä od toho, akým spôsobom bude audit v LPS prebiehať, pričom nateraz je ťažké ju posúdiť. Štrajkujúcim v priebehu dnešného dňa vyjadrilo formálnu podporu 13 letových dispečerov z Košíc. Pracovať však košickí dispečeri neprestali.
Fico: Do rokovaní nezasahujem
Premiér Robert Fico zatiaľ do rokovaní o štrajku dispečerov nevstúpi. Potvrdil to v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu. Ak by sa však vec vyvíjala kriticky, túto možnosť pripustil. "Zatiaľ je to však v kompetencii ministra Vážneho," dodal premiér.
"Nemôžem vstupovať do rokovaní na každej úrovni, lebo potom by všetky veci skončili u mňa na stole, a to je nezvládnuteľné," uviedol. "Musíme presne identifikovať záujmy tejto malej skupiny ľudí, avšak s obrovským dosahom," spresnil premiér. Podľa jeho slov je dôležité definitívne sa rozhodnúť, či ich požiadavky ohľadne bezpečnosti sú oprávnené, alebo len využívajú tento tlak na zvyšovanie miezd.
Odchýlenie preletov spôsobuje popri meškaniach v osobnej leteckej doprave aj značné výpadky v poplatkoch za tieto služby. LPS tak prichádza denne približne o dva milióny korún. Podľa dostupných údajov LPS účtuje ročne leteckým spoločnostiam poplatky za prelety lietadiel nad SR okolo 1,3 mld. korún. Ide predovšetkým o tržby za prelety bez pristátia na slovenských letiskách.
Medzinárodná federácia pracovníkov dopravy (ITS) so sídlom v Londýne podporila úsilie letových dispečerov SR o bezpečnú a účinnú kontrolu leteckej dopravy v SR. Zároveň žiada zodpovedných predstaviteľov Slovenskej republiky, aby zvážili možné následky v prípade ďalšej eskalácie sporu. Organizácia vyzýva slovenského ministra dopravy Ľubomíra Vážneho, aby zasiahol do situácie a zabezpečil, že sa všetky strany budú podieľať na jej riešení.
aktualizované 25. 2., 18.14
Autor: mv

Beata
Balogová
