Bratislava 24. februára (ČTK) - Slovenské hranice s Rakúskom, Maďarskom, Poľskom, ale aj susedným Českom čaká po vstupe do schengenského systému výrazné uvoľnenie režimu. Namiesto hraničných kontrol bude možné prekročiť hranice aj kdekoľvek mimo hraničných priechodov. Niektoré obce očakávajú, že uvoľnenie režimu na hraniciach im prinesie rozvoj, pretože sa budú môcť lepšie napojiť na ekonomicky silnejšie regióny v zahraničí.
Rakúske ministerstvo vnútra ČTK potvrdilo, že po vstupe Slovenska do Schengenu budú môcť spoločnú hranicu prekročiť kdekoľvek napríklad aj vodáci na rieke Morave, alebo chodci mimo hraničných priechodov v Petržalke. "Prekračovanie hraníc na ktoromkoľvek mieste bude dovolené a možné," povedal ČTK hovorca ministerstva Rudolf Gollia.
Rovnaký režim bude pre Slovákov aj obyvateľov iných krajín EÚ platiť podľa poľského ministerstva vnútra a maďarskej pohraničnej stráže aj na hranici s Poľskom a Maďarskom. "Môžu však byť v každom prípade legitimovaní, aby bolo možné overiť, či sú skutočne obyvateľmi niektorej krajiny EÚ," uviedol hovorca poľského ministerstva vnútra Witold Lisicki.
Česko-slovenskú hranicu sa dalo prechádzať mimo hraničných priechodov aj doteraz. Po novom však bude možné prejsť napríklad na kanoe po rieke Morava, čo bolo doteraz ilegálne.
Vstup Slovenska a ďalších nových členských štátov Európskej únie do schengenskej zóny sa očakáva na prelome rokov 2007 a 2008. Do tej doby musí Bratislava zrýchliť prípravy, v ktorých v minulých rokoch zaostala. V opačnom prípade by hrozilo sprísnenie hraničného režimu, napríklad aj s Českom.
Starostovia niektorých obcí si sľubujú od Schengenu najmä zníženie nezamestnanosti a oživenie turistického ruchu. Obec Tachty v okrese Rimavská Sobota má napríklad už dlhší čas vybudovanú cestu do susedného maďarského Ceredu vzdialeného len niekoľko sto metrov. Hraničný priechod tam však nie je, takže cestujúci za prácou do maďarského Salgótarjánu precestujú zbytočne desiatky kilometrov cez Fiľakovo a hraničný priechod v Šiatorskej Bukovinke.
"Keď sa odstráni závora na hranici, budú túto cestu využívať stovky ľudí cestujúcich za prácou alebo na termálne kúpaliská do Egeru a Bükkszéku," povedal ČTK starosta obce Július Molnár. V bývalej budove pohraničnej stráže chce obec zriadiť penzión, pretože počíta aj väčším prílevom turistov.
O priame spojenie s Maďarskom majú záujem aj starostovia obcí ležiacich pri hraničnej rieke Ipeľ, chýbajú im však mosty, ktorých na tomto toku stálo v minulosti niekoľko desiatok.
Budovy na súčasných cestných hraničných priechodoch zostanú podľa slovenského ministerstva vnútra stáť aj po zrušení kontrol. Upravia ich však tak, aby nezavadzali vozidlám prechádzajúcim hranice, povedala ČTK Silvia Miháliková z ministerstva vnútra.
Napriek zmierneniu režimu na hraniciach sa neočakáva výrazné zníženie počtu pohraničných policajtov na hranici. "Podľa skúseností z iných krajín bude potrebné eliminovať nežiaduce javy vzniknuté ukončením kontrol," tvrdila Miháliková. Ministerstvo vnútra spomínalo napríklad boj proti nelegálnej migrácii.
Slovensko naopak pred vstupom do Schengenu posilňuje hranicu so svojím východným susedom Ukrajinou. Len do projektu na fyzické a technické zabezpečenie hranice so spoločnosťou Ericsson investuje miliardu korún.