Bratislava 24. februára (ČTK) - Zmeny, ktoré v súčasnosti chystá vláda Roberta Fica v Zákonníku práce, nenarušia vysoký hospodársky rast Slovenska. Fico to dnes povedal v Slovenskom rozhlase. Novelou chce kabinet posilniť postavenie zamestnancov. Pripravované zmeny privítali odborári, podľa zástupcov zamestnávateľov však povedú k rastu nezamestnanosti a zníženiu príjmov firiem.
"Zákonník práce bude natoľko vyvážený, že nebude mať absolútne žiadny negatívny vplyv na hospodársky rast," vyhlásil Fico. Vláda chce vrátiť zamestnancom tie práva, ktoré im v rozpore s medzinárodným európskym právom boli v minulosti vzaté, dodal.
Slovenská ekonomika vlani podľa predbežných odhadov dosiahla ekonomický rast na úrovni 8,2 percenta. Minister financií Ján Počiatek pre niekoľkými dňami odhadol, že tento rok by sa mohol zrýchliť na deväť percent.
Podľa Fico má Slovensko v súčasnosti nevyvážený Zákonník práce, ktorý znevýhodňuje zamestnancov na úkor zamestnávateľov. "Chceme sa vrátiť do stavu pred pána Kaníka, to znamená do roku 2002," poznamenal premiér s odkazom na zmeny v zákone v prospech podnikateľov, ktoré presadil bývalý minister práce Ľudovít Kaník za predošlej vlády.
Zmeny by mali platiť od júla tohto roka, zamestnávatelia by ich chceli oddialiť na začiatok budúceho roka.
Podľa predbežných návrhov by odborári mali mať opäť možnosť požiadať o zastavenie prevádzky pracoviska, ak na ňom nebudú dodržané bezpečnostné pravidlá. Vláda sa tiež usiluje o obmedzenie reťazenia pracovných pomerov, teda uzatvárania viac zamestnaneckých zmlúv po sebe na krátky čas namiesto pracovného pomeru na dlhšie obdobie či neobmedzene.
Zamestnávateľom sa nepáči napríklad zámer obmedziť zamestnávanie živnostníkov a remeselníkov. Výhrady majú tiež k vyplácaniu odstupného aj po uplynutí výpovednej doby alebo možnosti podať výpoveď kedykoľvek bez udania dôvodu.
Fico sa nebráni optimalizácii vlakov, ak bude dobre pripravená
Fico sa nebráni optimalizácii osobnej železničnej dopravy. Návrh však musí byť dobre pripravený a musí byť zachovaná možnosť pre ľudí dostať sa do práce. Uviedol dnes v Slovenskom rozhlase. Podľa neho, druhý medializovaný návrh na rušenie spojov v osobnej doprave, s ktorým nesúhlasí, bol z prostredia osobnej železničnej dopravy a nebol dobre pripravený.
Premiér zdôraznil, že na osobnej doprave sa nikde vo svete nezarába a nie je možné "len tak sekať spoje a tváriť sa, že ideme robiť profitujúci program“. Pripomenul, že na Koaličnej rade sa dohodli, že do osobnej železničnej dopravy sa dá toľko financií, koľko je treba na zachovanie súčasného rozsahu. Fico sa chce v tejto súvislosti stretnúť aj s ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym a aj s predstaviteľmi osobnej železničnej dopravy. Premiér chce s ministrom dopravy hovoriť aj o štrajku leteckých dispečerov a identifikovať, čo za takýmto postupom tejto malej skupiny ľudí je. Ako Fico uviedol, nie je možné naťahovanie tohto stavu, ale zatiaľ nevidí dôvod na to, aby vstupoval do rokovaní so štrajkujúcimi leteckými dispečermi.
V súvislosti s dostavbou jadrovej elektrárne Mochovce premiér uviedol, že by sa stavebné práce mohli začať v druhej polovici tohto roku, trvať by mali päť rokov a prácu by tam malo nájsť takmer 4000 až 5000 ľudí. Premiér uviedol, že Enel by sa určite nerozhodol dostavať Mochovce, ak by si nebol istý ekonomickou výhodnosťou tohto kroku. "Dostavba bude výhodná pre všetkých a najmä pre Slovensko,“ zdôraznil a pripomenul, že sa tak nahradí výpadok spôsobený odstavením dvoch blokov v Jaslovských Bohuniciach. Dostavba Mochoviec je investičný program Slovenských elektrární, nepôjdu preto na ňu peniaze zo štátneho rozpočtu, uviedol Fico.
"Rozruch okolo pomoci líbyjským deťom je novinárske chrapúnstvo"
To, čo sa udialo v súvislosti s ponukou na bezplatný liečebný pobyt líbyjským deťom nakazeným vírusom HIV, považuje premiér Robert Fico za novinárske chrapúnstvo. Podľa neho posuny v tomto smere nastali veľmi úmyselne, uviedol v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.
Fico povedal, že na všetkých oficiálnych stretnutiach v Tripolise požiadal líbyjskych predstaviteľov, aby zabezpečili spravodlivosť a boli humánni voči ľuďom, ktorí sú obvinení z nakazenia stoviek detí vírusom HIV. Taktiež obetiam tragédie ponúkol pomoc. "Veď to je novinárske chrapúnstvo, ak ja z oficiálnych podkladov dám ponuku a kľudne napriek tomu, že médiá vedeli, o akej ponuke hovorím, napíšu, že čo táram, ako my môžeme niekoho liečiť," uviedol.
Rozruch vyvolali aj Ficove výroky, ktorý v spojení s odsúdenými bulharskými sestričkami a palestínskym lekárom použil viackrát výraz "páchatelia". "Vyjadril som sa absolútne presne, pokiaľ ide o pojmy ako také," prízvukoval Fico. V Bulharsku jeho slová preložili, že hovoril o zločincoch, uviedol a vysvetlil, že za posun, ktorý v preklade nastal, on nezodpovedá. "Ale viem, kde je zdroj toho posunu, pretože veľmi ťažko bolo poslať negatívnu informáciu z Líbye o mojej návšteve, no tak si ju teda niekto vymyslel."
"Ja som v Líbyi urobil to, čo sa odo mňa ako štandardného európskeho politika očakávalo," dodal slovenský premiér. Zároveň vyjadril presvedčenie, že k obvineným bulharským sestrám a palestínskemu lekárovi nastane z líbyjskej strany humánny prístup.
Cestu do Líbye považuje Fico za mimoriadne úspešnú. Významný posun sa podľa neho urobil v dvoch hlavných projektoch, s ktorými tam slovenská delegácia išla. Týkalo sa to modernizácie lietadiel Albatros L 39, o ktoré má záujem najmä štátny podnik Letecké opravovne Trenčín a o otázku líbyjského dlhu.
Záujem je aj o návrat lekárov a zdravotníckych pracovníkov na krátkodobé pobyty na expertnej báze, ako aj o stavebné a farmaceutické firmy. Líbya by zase chcela na Slovensku investovať do infraštruktúry v oblasti cestovného ruchu.
Autor: mv

Beata
Balogová
