Bratislava 24. februára (TASR) - Pre politikov sú názory občanov veľkou výzvou a musia ich premietnuť do príslušnej legislatívy. Na víkendovej národnej diskusii o budúcnosti Európy to skonštatovala europoslankyňa Zita Pleštinská.
Počas diskusie v Bratislave sa 40 vybraných ľudí pokúša sformulovať svoje predstavy o tom, ako by mal vyzerať život v Európskej únii v roku 2020. Ide o oblasť sociálnej starostlivosti a rodiny, energetiky a životného prostredia a imigrácie. Výstupom akcie bude celková vízia Slovákov, ktorú v nedeľu odovzdajú európskemu komisárovi Jánovi Figeľovi.
V oblasti rodiny a sociálnej starostlivosti by podľa Slovákov mala Európa zabezpečiť najmä dôstojné podmienky dôchodcom, dostatok pracovných príležitostí a pre matky na materskej dovolenke a mladé rodiny lepšie finančné zabezpečenie a sociálne istoty. V oblasti ochrany životného prostredia by Slováci chceli, aby sa podporovali ľudia, ktorí chcú prírode pomôcť a aby sa zamedzilo lobbingovým skupinám podnikajúcim na úkor ochrany prírody. Obyvateľom SR nie je ľahostajné ani hľadanie alternatívnych zdrojov energie, závislosť od energetických zdrojov z nečlenských krajín EÚ, mala by sa zaviesť intenzívna ekologická výchova na školách a znížiť počet skládok. V sfére imigrácie v rámci Európy považujú Slováci za potrebné zbaviť sa tzv. "lacných migrantov", ktorí vytláčajú z pracovného trhu domáce pracovné sily.
Okrem Bratislavy sa tento víkend konajú národné diskusie aj v Lotyšsku, Nemecku, Belgicku a Maďarsku, pričom do konca marca sa uskutočnia vo všetkých zvyšných krajinách EÚ. V máji sa zástupcovia všetkých tímov zídu v Bruseli, kde sformulujú spoločnú víziu, ktorá bude pre európskych politikov smerodajná. Konzultačný víkend Slovákov prišli podporiť veľvyslanci Bulharska, Portugalska, Španielska, Belgicka a Nemecka, zastúpenie poslali aj ambasády Turecka a Rumunska.
Podľa europoslankyne Moniky Flašíkovej - Beňovej sa celkový efekt takýchto diskusií bude dať posudzovať až vtedy, ak sa pretransformujú do konkrétnych výstupov.
Obe europoslankyne sa zhodli na tom, že 40-členná pracovná skupina neovplyvní dianie v Európe, ale v spojení s ostatnými by k zmene dôjsť malo a "hlas zdola" by mali politici premietnuť do príslušnej legislatívy.
Projekt financuje a organizuje nezávislé konzorcium nadácií a neziskových organizácií z celej Európy a Európska komisia. Na Slovensku národnú diskusiu zastrešuje občianske združenie Partners Democtratic Change Slovakia.