Vojaci pricestovali domov v sprievode ministra obrany Františka Kašického. Lietadlo s vojakmi pristálo na bratislavskom letisku M. R. Štefánika.
Chronológia pôsobenia slovenských ženistov v Iraku
Ženisti opustili Kuvajt dnes krátko pred 10. hodinou stredoeurópskeho času. Z Iraku do Kuvajtu sa kvôli bezpečnosti kompletne presunuli 31. januára tohto roku.
Slovensko sa tak pridalo k niektorým krajinám, ktoré poslali vojakov z z Iraku späť domov. Z medzinárodných síl, ktoré v Iraku pod vedením Spojených štátov pôsobia od roku 2003, už stiahlo svojich vojakov podľa dostupných údajov okrem Slovenska 18 krajín.
V krajine by malo naďalej pôsobiť šesť dôstojníkov v štábnych funkciách misie Iracká sloboda a päť vo výcvikovej misii NATO - NTM-I. Nasadenie slovenských vojakov odobril parlament 19. júna 2003, do misie sa zapojili v júli 2003.
Vojenská technika by sa mala na Slovensko vrátiť v priebehu apríla kombinovanou námorno-železničnou dopravou. Celkové náklady na stiahnutie jednotky sú vyčíslené na 32 miliónov korún.
V operácii Iracká sloboda pôsobilo vyše 700 slovenských vojakov. Počas tohto obdobia tam zahynuli štyria slovenskí vojaci. V roku 2004 to bola trojica vojakov - poručík in memoriam Vladimír Simonides, poručík in memoriam Miroslav Frkáň a poručík in memoriam Peter Dinga - zahynuli pri mínometnom útoku.
Minulý rok zomrel na následky výbuchu nástražného systému rotmajster in memoriam Rastislav Neplech. Okamžité stiahnutie vojakov z Iraku avizoval Robert Fico ešte pred minuloročnými júnovými parlamentnými voľbami. Na žiadosť Spojených štátov amerických napokon zostali vojaci až do februára tohto roka.
Fico: Plním sľub
Fico ďalej zdôraznil, že dnešným návratom vojakov sa naplnil prísľub o ukončení činnosti slovenských ženistov v Iraku. Bezpečnostná situácia v krajine je čím ďalej tým horšia a ďalšie krajiny uvažujú o podobnom kroku, aký urobila Slovenská republika. Premiér podotkol, že misie, do ktorých sa Slovensko v budúcnosti zapojí, budú musieť mať stopercentný zmysel a budú mať plný mandát Organizácie Spojených národov (OSN).
Fico zopakoval svoj postoj k vojne v Iraku, ktorú považuje za zlú. "Som stále presvedčený, že vojenský zásah nie je vždy to najlepšie, čo dokáže vyriešiť dané problémy, skôr uprednostňujem dialóg a hľadanie spoločných riešení," povedal. Podľa jeho názoru použitie vojenskej sily v Iraku viedlo k ešte horšej bezpečnostnej situácii, ako bola.
Vojakov mrzia slová o ich nečinnosti
"Chcel by som všetkým vojakom poďakovať za reprezentáciu Slovenska a vyjadriť poďakovanie aj tým vojakom, ktorí v tejto misii zahynuli a nemajú možnosť sa vrátiť do vlasti," povedal nastúpenej jednotke na medzinárodnom letisku v Kuvajte minister obrany František Kašický.
"Pre mňa je veľmi dôležité, že sa podarilo naplniť programové vyhlásenie vlády," dodal Kašický. Zdôraznil, že spolupráca s irackými bezpečnostnými silami sa nekončí, pretože Slovensko darovalo Iraku štyri odmínovávacie komplety Božena a SR vyškolí aj iracký personál. "Vieme si predstaviť ďalšie pôsobenie v Iraku aj na báze ekonomickej spolupráce, alebo v rámci odmínovavania," konštatoval minister.
Stiahnutím jednotky z Iraku sa vytvára podľa Kašického aj potenciál na posilnenie iných misií krízového manažmentu. Dodal, že dôležité je rozanalyzovať, či Slovensko bude pôsobiť v dvoch - troch nosných misiách, alebo vo viacerých, "roztrúsených po celom svete".
Vojakov mrzia slová politických predstaviteľov o tom, že jednotka v Iraku nemala posledný rok svoje opodstatnenie. "Čo nás hnevalo, bola prezentácia našej činnosti o nevyužití našej jednotky. Boli sme veľmi aktívna jednotka," povedal veliteľ siedmej rotácie Miroslav Gardlo. Jeho vojaci zničili za pol roka vyše 57 ton munície, odmínovali približne 2000 metrov štvorcových územia, vyškolili 18 príslušníkov irackých bezpečnostných síl a vyčistili 70 tisíc metrov štvorcových od nevybuchnutej munície. "Som na nich veľmi hrdý," dodal.
Väčšina vojakov sa tešila na návrat na Slovensko, oceňujú však skúsenosti nabraté počas pôsobenia misii. Na ich pôsobení sa údajne nepodpísal ani fakt, že od začiatku vedeli, že sú poslednou rotáciou.
Premiér návrat ženistov obhajoval
Stiahnutie vojakov obhajoval po pristátí premiér Robert Fico. Niektorí ženisti z misie však dnes novinárom povedali, že ich pomoc v tejto krajine by bola naďalej potrebná. "Všetky úlohy, ktorá táto jednotka mala, boli splnené," povedal Fico novinárom po slávnostnom nástupe vojakov na bratislavskom Letisku M.R. Štefánika. Od ministra obrany Františka Kašického, ktorý vojakov sprevádzal, premiér dostal slovenskú vlajku, ktorú vojaci z Iraku priviezli. Podľa Fica by sa mala umiestniť do siene tradícií armády.
Veliteľ jednotky Miroslav Gardlo novinárom povedal, že posledná rotácia vojakov bola veľmi aktívna. "Stále sú tu miesta, kde by sa jednotka dala využiť," povedal.
"Myslím si, že je to škoda, že tá jednotka sa sťahuje preč. Má tam svoje opodstatnenie a je tam ešte veľa roboty. Určite na oveľa väčšie obdobie, ako sme tam boli doteraz," povedal Martin Brodňanský z pyrotechnickej čaty.
Podľa ministra obrany jednotka neplnila svoje úlohy viac ako rok pred poslednou rotáciou, ktorá nastúpila vlani v septembri.
O presune vojakov do Kandaháru rozhodne vláda v stredu
Vláda v stredu rozhodne o presune slovenských vojakov z afganského Kábulu do Kandaháru. Bývalý minister diplomacie Eduard Kukan tvrdí, že rozhodnutie jej trvalo pridlho. "Nie je dobré, keď vláde trvá pol roka, kým odpovie na výzvu generálneho tajomníka NATO. My by sme konali určite rýchlejšie," vyhlásil Kukan v STV. Súčasný šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš tvrdí, že čas v tomto prípade nie je najdôležitejší. Potvrdil, že kabinet rozhodnutie odložil na túto stredu preto, lebo minulú bol premiér Robert Fico v Líbyi. Takéto rozhodnutie by sa malo robiť v jeho prítomnosti. Kubiš by uvítal, keby vláda vojakov na juh Afganistanu presunula.
(aktualizované 18.24)
Autor: mv

Beata
Balogová
