Bratislava 25. februára (ČTK) - Domu zahraničných stykov, ktorý okrem iného zabezpečuje študijné pobyty pre vysokoškolákov z rozvojových krajín, hrozí podľa ministra školstva Jána Mikolaja zánik. Ďalšie organizácie v správe ministerstva sa pravdepodobne zlúčia, povedal minister novinárom. Sľubuje si od toho zníženie počtu zamestnancov o 20 percent, k čomu sa zaviazala vláda Roberta Fica.
Úrady zrušiť možno, ale úlohy, ktoré plnia nie, oponujú riaditelia organizácií, ktoré ČTK oslovila.
"Máme asi tri desiatky príspevkových organizácií. Niektoré možno zrušíme, niektoré pospájame," spomenul Mikolaj. Všetky organizácie sa však budú môcť pred konečným rozhodnutím obhájiť a dokázať svoju opodstatnenosť, sľúbil minister.
"Z 57 našich zamestnancov 43 pôsobí v zahraničí ako učitelia a lektori slovenského jazyka," povedala ČTK riaditeľka Domu zahraničných stykov Zlatica Havlíková. Pôsobia podľa nej napríklad na územiach so slovenskou národnostnou menšinou. Ostatní zamestnanci pomáhajú napríklad zahraničných študentom, ktorí prichádzajú každoročne študovať na slovenské vysoké školy, dodala Havlíková. Ide o približne 70 krajanov a necelých 50 študentov z krajín, ako sú Kirgizsko, či Sudán. "Spravujeme asi 150 miliónov korún, preto nevidím priestor na prepúšťanie zamestnancov," dodala riaditeľka domu.
V bratislavskom školskom výpočtovom stredisku, ktorého by sa malo zlúčiť so zvyšnými štyrmi strediskami na Slovensku, je už v súčasnosti nedostatok pracovníkov, povedal jeho riaditeľ Boris Ďuriš. "Spolu nás je 17, hoci v minulosti tu pracovalo 22 ľudí," konštatoval. Výpočtové stredisko zabezpečuje napríklad elektronické spracovanie údajov o počtoch žiakov či prihlášok na stredné školy. Informatici budú pre školstvo, rovnako ako pre iné odvetvia podľa Ďuriša nevyhnutní. Verí preto, že ministrovi dokáže opodstatnenosť existencie výpočtového strediska v hlavnom meste.
Minister Mikolaj mieni nájsť rezervy práve v príspevkových organizáciách. Záväzok vlády o prepúšťaní sa na jeho rezort vzťahuje napriek tomu, že v najbližších rokoch by mal prijať ďalších asi 220 zamestnancov do Agentúry pre štrukturálne fondy EÚ. Ich úlohou bude, aby Slovensko vyčerpalo niekoľko desiatok miliárd korún, ktoré pre krajinu vyčlenila na vzdelávanie Európska komisia. Minister síce očakáva, že mzdy zamestnancov agentúry by taktiež mali byť preplatené z eurofondov, školská správa sa však podľa neho šetreniu nevyhne.
Redukcia zamestnancov štátnej správy by sa mala dotknúť aj krajských školských úradov. Pracuje na nich podľa neho približne 330 ľudí, teda asi toľko, ako na úrade ministerstva školstva. Premiér Fico ešte vlani v lete povedal, že od januára 2007 krajské úrady zaniknú. Menšie koaličné strany ĽS-HZDS a SNS sa však v poslednej dobe začali voči tomuto návrhu ozývať.
grm pto