ŽIAR NAD HRONOM/BRATISLAVA 25. februára (SITA) - Z vydierania obvinil vyšetrovateľ 17-ročného Ivana G. a 15-ročného Petra H. zo Žiaru nad Hronom, ktorí opakovane pod hrozbou násilia žiadali od 13-ročného chlapca peniaze.
Chlapec dal napokon Ivanovi G. 120 000 korún a Petrovi H. 20 000 Sk. Peniaze zobral mame. Páchateľov zatvorili, prokurátor ale väzbu nepotvrdil. Vyšetrujú ich na slobode, informovala agentúru SITA Petra Babulicová z banskobystrickej krajskej polície.
Mladiství väčšinou vo väzení nekončia
Veľká väčšina z 14-ročných detí, ktoré podľa polície prekročili zákon, si zatiaľ nemusela odpykať tresty vo väzení. Túto možnosť otvoril nový Trestný zákon od minulého roka, keď znížil vek trestnej zodpovednosti z 15 na 14 rokov. Podľa štatistík ministerstva spravodlivosti slovenské súdy zatiaľ odsúdili 35 štrnásťročných páchateľov, 32 z nich dostalo podmienečné tresty. Veľa obvinených spomedzi mladistvých súdy nakoniec ani neodsúdili.
"V minulom roku sme pred súd v Košickom kraji postavili 68 páchateľov do 15 rokov. Všetkých páchateľov v tomto veku však bolo podstatne viac," povedal ČTK hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko. Prokuratúra totiž uprednostňovala iné spôsoby, najmä podmienečné zastavenie trestného stíhania.
"Vo väzení po rozsudku súdu nie je žiadny 14-ročný páchateľ. Vo vyšetrovacej väzbe sú dvaja," povedal ČTK riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Oto Lobodáš. Počet odsúdených vo výkone trestu rastie postupne s vekom. Vo väzení je napríklad 35 mladých mužov vo veku 18 rokov.
Mladiství páchatelia sa podľa prokuratúry najčastejšie dopúšťali krádeží a prepadnutí. "Krádeže predstavujú viac ako polovicu trestných činov mladistvých," uviedol Filičko. Nasledovalo porušovanie domovej slobody, výtržníctvo, lúpeže a sexuálne zneužívania.
Cieľom uplatnenia trestnej zodpovednosti už na 14-ročných bolo najmä zastavenie nárastu kriminality mladistvých. Prísnejší zákon zatiaľ túto tendenciu nezmenil.
"V starovekom Ríme boli za dospelých považovaní už 12-roční občania. Rozdiely pretrvali, vek trestnej zodpovednosti sa dodnes v rôznych krajinách líši," uviedol právnik Peter Holéczy. Podľa neho súdy pri stanovení trestu vždy prihliadali na vek páchateľa, pri mladistvých preto zvyčajne siahnu k polovičným alebo podmienečným trestom.
Súčasný Trestný zákon platí na Slovensku od roku 2006. Okrem zníženia veku trestnej zodpovednosti napríklad rozdelil trestné činy na zločiny a prečiny, zaviedol tresty domáceho väzenia a povinnej práce, či zásadu dvakrát a dosť pre páchateľov úkladnej vraždy a zásadu jedenkrát a dosť pre páchateľov organizovaných vrážd.
Autor: mv

Beata
Balogová
