5. júna 2003 - Vláda premiéra Mikuláša Dzurindu súhlasila s vyslaním ženijnej jednotky do Iraku.
19. júna 2003 - Parlament schválil účasť ženijnej jednotky v rámci medzinárodnej operácie Iracká sloboda. Základom na vyslanie jednotky sa stala májová rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, ktorá vyzvala členské štáty na aktívne podieľanie sa na obnove a rekonštrukcii Iraku.
28. júla 2003 - Do Perzského zálivu odleteli prví slovenskí ženisti zo zhruba 80-člennej jednotky. Do Iraku sa vojaci premiestnili z Kuvajtu začiatkom augusta. Jednotka podliehaľa veleniu poľskej divízie a sídlila na základni pri juhoirackom meste Hilla. Od septembra začali vojaci likvidovať míny.
22. januára 2004 - Parlament schválil vyslanie 20-člennej skupiny vojakov určených na ochranu ženistov. O ich vyslanie požiadalo ministerstvo obrany s odvolaním sa na zlú bezpečnostnú situáciu v Iraku.
28. januára 2004 - Do Iraku priletela prvá rotačná skupina vojakov, ktorí mali po polroku vystriedať ženistov. Zhruba polovica ženistov z prvého kontingentu si však službu predĺžila. Pri nasledovných piatich rotáciách si už veľká väčšina ženistov službu v Iraku nepredlžovala.
11. mája 2004 - Parlament odmietol rokovať o návrhu opozičných komunistov na stiahnutie vojakov z Iraku. Poslanci tiež vypustili z programu schôdze návrhy opozičného Smeru a vládneho Kresťanskodemokratického hnutia na debatu o dôvodoch vyslania a zotrvania jednotky aj o predložení vládnej správy o situácii v Iraku.
8. júna 2004 - Po mínometnom útoku zahynuli traja slovenskí vojaci u mesta Suvajrá južne od Bagdadu. Rotný Peter Dinga a čatári Vladimír Simonides a Miroslav Frkáň podľahli spolu s dvoma Poliakmi a jedným Lotyšom zraneniam po explózii nahromadenej munície v likvidačnej jame, ktorú zasiahol mínometný granát. V ten istý deň zomrel aj ďalší slovenský vojak v misii OSN na Cypre.
28. septembra 2005 - Parlament odmietol ďalší návrh komunistov na stiahnutie vojakov z Iraku. Za odchod hlasoval aj predseda Smeru-sociálnej demokracie a súčasný premiér Robert Fico.
2. júna 2006 - Predseda Smeru Fico dva týždne pred parlamentnými voľbami vyhlásil, že pokiaľ jeho strana zostaví vládu, okamžite rozhodne o stiahnutí vojakov z Iraku.
23. júna 2006 - Slovenskí vojaci v Iraku zastrelili tamojšieho civilistu. K incidentu došlo počas presunu slovenskej vojenskej kolóny, ktorú sa snažilo predísť iracké vozidlo. Neskoršie vyšetrovanie potvrdilo, že vojaci neurobili chybu.
17. augusta 2006 - Fico po neohlásenej návšteve Iraku vyhlásil, že cesta ho utvrdila v tom, že slovenskí vojaci majú z Iraku odísť. Slovensko však bude naďalej poskytovať výcvik a podporu irackým silám, uviedol.
8. septembra 2006 - Minister zahraničných vecí Ján Kubiš vyhlásil, že Slovensko pravdepodobne stiahne ženistov z Iraku o necelý polrok.
18. októbra 2006 - Vláda potvrdila, že Slovensko stiahne z Iraku ženijnú jednotku vo februári 2007.
11. novembra 2006 - Pri výbuchu nálože pod autom vo vojenskej kolóne v oblasti mesta Al Kút zomrel rotný Rastislav Neplech. Explózia zabila aj poľského vojaka a zranila ďalších dvoch, ktorí sa nachádzali vo vozidle.
2. februára 2007 - Premiér Fico vyhlásil, že všetci slovenskí ženisti opustili Irak. Vojaci sa presunuli do Kuvajtu. Po víťazstve vo voľbách sa Ficova vláda v programovom vyhlásení iba zaviazala, že pripraví časový plán na odchod ženistov.
7. februára 2007 - Vláda schválila, že Slovensko daruje Iraku časť svojho vojenského materiálu, ktorý v krajine používali slovenskí ženisti, okrem iného štyri odmínovacie stroje Božena.
25. februára 2007 - Ženijná jednotka sa vrátila letecky do Bratislavy v sprievode ministra obrany Františka Kašického.
pto