Štát na súde napadne prebiehajúci štrajk slovenských letových navigátorov, ak nenastúpia do práce do 8:00 v utorok. Novinárom to dnes povedal minister dopravy Ľubomír Vážny.
"Štrajk dispečerov je protizákonný, ich požiadavky nekonkrétne a viac-menej nesplniteľné z pozície vedenia LPS. Je to tlak na odvolanie riaditeľa, dosadenie nového riaditeľa, ktorý splní ich mzdové nároky," tvrdí Ľ. Vážny. Ministerstvo má podľa jeho slov v prípade pokračovania štrajku pripravený scenár na zabezpečenie ak aj nie plnohodnotného, tak zmysluplného riešenia letovej prevádzky. Ak štrajkujúci nenastúpia do práce, ministerstvo bude riešiť zákonnosť ich postupu súdnou cestou. "Štrajkujúci budú znášať menšie dôsledky, ak nastúpia do práce, a väčšie, ak nenastúpia," doplnil s tým, že rokovanie ministra a zástupcov sekcie civilného letectva so štrajkujúcimi, ktoré sa začali dopoludnia, pokračujú.
Ministerstvo začalo rokovať so susednými krajinami, aby zabezpečili prelety lietadiel cez Slovensko, dodal. Časť dispečerov štrajkuje od štvrtka za zlepšenie pracovných podmienok a zvýšenie bezpečnosti leteckej dopravy, požadujú tiež odvolanie ich šéfa.
Rozhodnutie súdne napadnúť prebiehajúci štrajk má štrajkujúcim riadiacim letovej prevádzky ešte popoludní oznámiť osobne riaditeľ Letových prevádzkových služieb (LPS) Roman Bíro.
Ak protestujúci navigátori nezačnú pracovať v utorok, žaloba bude podaná v stredu, dodal s tým, že riaditeľa štátneho podniku Letové prevádzkové služby (LPS) neodvolá.
Ľ. Vážny informoval aj o tom, že ministerstvo požiadalo Európsku organizáciu pre bezpečnosť letovej prevádzky (Eurocontrol) o vykonanie bezpečnostného auditu v činnosti LPS. Zatiaľ stále nevidí dôvod na odvolanie riaditeľa LPS, ale v prípade, ak by pripravovaný medzinárodný audit zistil nedostatky v práci vedenia podniku, riaditeľa odvolá.
Protest dispečerov spôsobil, že bežné prelety strojov nad Slovenskom sú od víkendu odklonené cez susedné štáty. Výnimku majú napríklad humanitárne lety. Pravidelné prílety a odlety zo slovenských letísk protest zatiaľ výrazne neobmedzil.
Ak bude protest navigátorov pokračovať, prelety cez Slovensko budú aj ďalej obmedzené. O dva alebo tri týždne by ich riadenie mohli prevziať okolité krajiny. "Začali sme o tom rokovať," poznamenal minister. Vážny je presvedčený, že náhradné riešenie nebude znamenať zníženie štandardu bezpečnosti, iba obmedzenie letových prevádzkových služieb.
Štrajk dispečerov je prvým protestom od vlaňajšieho nástupu vlády Roberta Fica. Vážny už situáciu ohľadne protestu konzultoval s premiérom. "Stotožňuje sa s mojím postupom," tvrdil.
Minister dnes opäť tvrdil, že skutočným motívom štrajku sú nesplnené požiadavky dispečerov na zvýšenie platov. Navigátori však takéto výčitky už skôr odmietli. Podľa Vážneho dispečeri neúspešne požadovali navýšenie platov o 20 percent. Doplnil, že plat bežných navigátorov spolu s ďalšími výhodami dosahuje 220.000 Sk mesačne; to je asi 12-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve.
LPS denne prichádza kvôli odkloneným preletom na tržbách o zhruba dva milióny korún. Podľa Vážneho bude tento výpadok znížený o 600.000 Sk, čo zodpovedá pozastaveným platom štrajkujúcich navigátorov. Ak dispečeri v utorok začnú pracovať, budú podľa ministra znášať menšie dôsledky ako v opačnom prípade.
Vážny počíta aj s tým, že by sa už štrajkujúci dispečeri nevrátili do práce. V takom prípade by náhradným riešením bol výcvik nových dispečerov a plnohodnotné riadenie preletov by sa podľa neho podarilo obnoviť asi o pol roka až deväť mesiacov. Ministerstvo v prípade potreby zvažuje aj možnosť, že v prípade dlhodobejšieho pokračovania štrajku domácich dispečerov by mohlo využiť služby dispečerov z okolitých krajín, prípadne Veľkej Británie.
aktualizované 15:50
Autor: zh

Beata
Balogová
