BRATISLAVA 26. februára (SITA) - Viac ako dve percentá Kubáncov sedia vo väzení a približne tri percentá z kubánskej populácie spolupracujú s kubánskou tajnou službou, uviedol dnes na tlačovej besede Nadácie Pontis poslanec Národnej rady (NR) SR Martin Fedor (SDKÚ-DS), ktorému sprostredkovali túto informáciu kubánski disidenti. Fedor a poslanec NR SR za KDH Daniel Lipšic sa zúčastnili na stretnutiach s disidentmi na Kube, ktoré im v spolupráci s Pontisom a občianskym združením Človek v ohrození sprostredkovala švédska mimovládna organizácia (MVO) zameraná na problematiku demokratizácie ľudských a občianskych práv na Kube. Švédska MVO organizuje od minulého roka cesty poslancov národných parlamentov európskych krajín na Kubu. Cieľom krátkych pobytov je, aby sa poslanci oboznámili s tým, ako režim Fidela Castra vplýva na občanov krajiny. Švédski kolegovia požiadali Pontis, aby nezverejňovali názov švédskej MVO, uviedol pre médiá programový riaditeľ Nadácie Pontis Ivan Kuhn. Kubánske veľvyslanectvo v SR a jeho spolupracovníci sú na Slovensku aktívnejší ako kubánska ambasáda vo Švédsku, pripomenul Kuhn a dodal, že táto skutočnosť by mohla negatívne ovplyvniť aktivity švédskej MVO a jej snahu posielať na Kubu ďalších poslancov.
Na Kube panuje normalizácia v štýle 50-tych rokov, uviedol D. Lipšic. Pokračoval, že disidenti, s ktorými sa stretol, poukazovali na nespravodlivé, nekultúrne a zmanipulované súdne procesy. Prizývaní sú na ne falošní svedkovia, ktorí sa s disidentmi nikdy nestretli a na súde si vymýšľajú. Disidentom vymeriavajú 20 až 30-ročné tresty vo väzení, viacero trestov smrti bolo zrušených zásluhou medzinárodného záujmu a tlaku, dodal Lipšic. Fedor doplnil, že disidenti sú odsúdení skupinovo za kontrarevolúciu, pričom za kontrarevolúciu môže byť odsúdený aj človek, ktorý vlastní rozhlasový prijímač. Aktivity kubánskeho odboja komplikuje to, že režim izoluje disidentov v Havane od kontaktných ľudí na dezinformovanom vidieku.
Disidenti sú na politických procesoch odsúdení na základe tlaku zhora, tlmočil Lipšic disidentmi sprostredkované zákulisné výpovede kubánskych sudcov, ktorí rozhodujú o osude odporcov Castrovho režimu. Tlak zhora ako argument neobstojí, pripomenul Lipšic a dodal, že v spolupráci s Nadáciou Pontis a Veľvyslanectvom SR na Kube cez kontakty s disidentmi plánuje odštartovať iniciatívu, ktorej cieľom je zozbierať mená sudcov zaangažovaných v politických procesoch. Keď raz bude Kuba slobodná a bude sa reformovať, nesmie zabudnúť na radikálnu reformu súdnictva, zdôraznil Lipšic a dodal, že zo sudcov, ktorí zruinovali životy stovkám odporcov kubánskeho režimu, sa nesmú stať zo dňa na deň veľkí demokrati. Na adresu európskych socialistov uviedol, že v postojoch voči Kube a iným ľavicovým diktatúram sú neprincipiálni. Niektorí z nich sa romanticky hlásia ku kubánskemu komunistickému teroristovi Che Guevarovi, čo je podľa Lipšicových slov nehorázne.