Bratislava 26. februára (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) sa vo veci suspendovaného rímskokatolíckeho kňaza Vladimíra Šupu stotožnil s argumentáciou Slovenskej republiky a rozhodol, že jeho podnet nie je účinným prostriedkom nápravy a sťažnosť vyhlásil za neprijateľnú.
Šupu preložili v roku 1994 na inú farnosť, jeho odvolanie proti rozhodnutiu bolo zamietnuté. Medzičasom bol do farnosti pridelený iný kňaz a Šupa bol rozhodnutím biskupa suspendovaný. Preto podal žalobu na okresný súd. Tvrdil, že mu zamestnávateľ prestal poskytovať plat a domáhal sa náhrady mzdy.
Vnútroštátne súdy žalobu v decembri 1999 s konečnou platnosťou zamietli. V roku 2001 Ústavný súd SR na základe podnetu Šupu skonštatoval, že okresný súd a krajský súd mali posudzovať všetky stránky právneho vzťahu medzi ním a rímskokatolíckym biskupstvom podľa právneho poriadku SR a nie podľa kanonického práva, ktoré nie je súčasťou právneho poriadku SR.
Keďže Ústavný súd nemal v tom čase právomoc priznať primerané finančné zadosťučinenie alebo uskutočniť inú nápravu, Šupa sa obrátil na ESĽP. Sťažoval sa na porušenie článku 13 Dohovoru o ľudských právach tým, že napriek rozhodnutiu Ústavného súdu mu slovenský právny poriadok neposkytol žiadny účinný prostriedok, ktorým by bolo možné napraviť protiprávny stav vzniknutý rozhodnutiami všeobecných súdov.
ESĽP rozhodol, že článok 13 Dohovoru neurčuje konkrétny prostriedok nápravy, ktorý by boli zmluvné štáty povinné vo svojom právnom poriadku zakotviť, a preto námietku na neexistenciu konkrétneho prostriedku nápravy považoval na zjavne nepodloženú. Sťažnosť vyhlásil za neprijateľnú. TASR informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.