BRATISLAVA 27. februára (SITA) - Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy rozhodne nesúhlasí s avizovaným rušením krajských školských úradov.
"So zrušením krajských školských úradov bez vykonania serióznej analýzy a bez vymedzenia orgánu, ktorý zabezpečí kontrolnú, vyhodnocovaciu a zúčtovaciu činnosť za prostriedky, ktoré sa zo štátneho rozpočtu vynaložia na regionálne školstvo, rozhodne nesúhlasíme," uviedol dnes na tlačovej besede predseda zväzu Ján Gašperan.
Odborári žiadajú ponechať osem krajských školských úradov ako orgány špecializovanej štátnej správy v regionálnom školstve. Ich činnosť však treba skoordinovať s orgánmi samosprávy vyšších územných celkov a školskými úradmi v mestách a obciach. Podľa Gašperana si štát nemôže pustiť z rúk kompetencie, ktoré má v školstve špecializovaná štátna správa. Ide napríklad o zriaďovanie a rušenie základných a stredných škôl v niektorých prípadoch, o vymenovávanie komisií, poradenskú činnosť pre mestá a obce, kontrolu financií a zriaďovanie a rušenie špeciálnych škôl.
Rušenie špecializovanej štátnej správy vracia podľa školských odborárov riadenie školstva do stavu pred rokom 1990. Aj vtedy totiž bolo regionálne školstvo výlučne v kompetencii samosprávy. Podľa odborárov, ak sa nemá ohroziť riadenie úseku školstva, je nereálne presunúť ďalší veľký balík kompetencií na samosprávu.
Odborári pre učiteľov požadujú 13. a 14. plat
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy žiada primerané ocenenie práce pedagógov, pričom sa má prihliadať na potrebu uznania statusu a prestíže pedagogickej praxe. "Nastavenie systému na minimálnu mzdy je zlý. Najlepšie je systém nastaviť na priemernú mzdu," uviedol dnes na tlačovej besede predseda odborového zväzu Ján Gašperan. Podľa neho by mali mať učitelia mzdu v rozpätí 1,2- až 1,6-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Začínajúci pedagóg s dosiahnutým vysokoškolským vzdelaním by mal mať plat určený vo výške priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou by mal mať plat vo výške 1,4-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Školskí odborári požiadavku zakomponovali do zásadných pripomienok ku Koncepcii profesijného rozvoja učiteľov v kariérovom systéme. Odborári tiež pre učiteľov požadujú 13. a 14. plat.
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy v pripomienkach k návrhu koncepcie tiež žiada presadiť zásadu uznania všetkých foriem vzdelávania, ktoré boli dosiahnuté do účinnosti zákona o postavení pedagogických zamestnancov a nepedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení. Odborári žiadajú dopracovať koncepciu pre všetky kategórie učiteľov s možnosťou ich kariérneho postupu. Do svojich pripomienok zaradili aj požiadavku nároku učiteľov na kariérové a kontinuálne vzdelávanie a kariérový príplatok.
Odborári nesúhlasia s prognózou znižovania stavu pedagogických zamestnancov. Gašperan upozornil, že od roku 1999 odišlo zo školstva 20 000 zamestnancov, z toho bolo 12 000 pedagógov.
O pripomienkach odborov k návrhu koncepcie bude Gašperan ešte dnes rokovať s ministrom školstva Jánom Mikolajom.
aktualizované 11:17