Premiér Robert Fico dnes spustil verejnú diskusiu o novele Zákonníka práce. Jeho strana Smer-SD vložila návrh novely aj s dôvodovou správou ako prílohu do dnešného Nového Času.
Pripomienkové konanie k novele sa však v pondelok skončilo. Premiér napriek tomu tvrdí, že ľudia môžu dávať svoje návrhy centrále strany do 20. marca. Budú ich triediť skupiny, v ktorých budú zástupcovia Jednoty dôchodcov, ale aj mladí ľudia. Podstatné pripomienky posúdia právnici. Do novely by sa mali premietnuť poslaneckými návrhmi. "Máme 50 poslancov v parlamente," vysvetlil premiér, ako chce dostať námety z verejnej diskusie do zákona. Zároveň odmietol akékoľvek posunutie termínov. Do konca marca novelu schváli vláda, potom pôjde do parlamentu. Účinná by mala byť od júla. Zamestnávatelia a živnostníci vzápätí oznámili, že sa budú snažiť posunúť účinnosť na január 2008, aby sa stihla chýbajúca odborná diskusia ministerstva práce, odborov a zamestnávateľov.
Živnostníkov sa novela takmer nedotkne, tvrdí premiér. Zmeny podľa neho neobmedzia pružnosť pracovného trhu. Viceprezident Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ) Stanislav Čižmárik tvrdí, že novela zasiahne práve živnostníkov a bude pre nich likvidačná. "My si myslíme, že sa nás to mimoriadne dotýka. Jedine, že by to bolo myslené inak, ako je to napísané. Je to obrovské znepružnenie," vyhlásil na tlačovej besede, ktorou spolu s Republikovou úniou zamestnávateľov (RUZ) reagovali na premiéra Fica a kampaň strany Smer. Paragraf 1 novely by zamedzil živnostenskej činnosti napríklad na stavbách a priamo by ohrozil remeselníkov, ktorých by v prípade, ak sú riadení, musel niekto zamestnávať. Živnostníci tiež žiadajú vypustiť bod 28, obmedzujúci zamestnávanie na dobu určitú vo firmách nad 10 zamestnancov. Doteraz to bolo nad 20. Podľa prezidenta SŽZ Petra Masára by tento paragraf ohrozil takmer 10-tisíc firiem s 10 až 19 zamestnancami.
Veľkým zamestnávateľom prekáža paragraf 240, určujúci povinnosť platiť odborárskeho predáka v podnikoch nad 250 zamestnancov. Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Jozef Špirko uviedol, že podľa predbežného odhadu by pribudlo tisíc platených odborárov, na ktorých by firmy minuli viac ako 400 miliónov korún ročne. "Je to príliš honosná odmena za podporu strany Smer pred voľbami," tvrdí Špirko. Volkswagen by napríklad mal 15 predákov s nákladmi 7 miliónov ročne. Na nutnosť platiť neproduktívnu silu podľa neho doplatia ostatní zamestnanci, keďže mzdový balík je jeden a "nedá sa nafukovať". Člen Prezídia RUZ Marián Jusko upozornil, že mamutie podniky novelu zvládnu, problémy však môžu mať mnohé menšie s nižšou výkonnosťou.
Zamestnávatelia tvrdia, že vláda s nimi o zmenách v Zákonníku práce nerokovala. "Boli tri stretnutia na ministerstve práce. Na tom pred Vianocami nám povedali, že je to interný materiál a nemáme ho posúvať členským zväzom," zdôvodnil Špirko potrebu diskusie. Nájsť dohodu o 150-tich bodoch, ktoré sa novelizujú, sa podľa neho nedá na troch stretnutiach. Malé zväzy sa vzhľadom na tvrdenie o internom dokumente ani nemali šancu vyjadriť. Štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny za Smer-SD Emília Kršíková trvá na tom, že návrh novely je výsledkom tripartity. "Odmietame tieto tvrdenia zamestnávateľov a veľmi sa čudujem, že takéto niečo hovoria, pretože celý návrh novely Zákonníka práce sa pripravoval za aktívnej účasti tak zamestnávateľov, ako aj odborov," vyhlásila na tlačovej besede Smeru-SD. Dodala, že ministerka práce rokovala s RUZ pred týždňom niekoľko hodín.
Premiér Fico verí, že novela Zákonníka práce prejde parlamentom bez problémov. Podstatná časť novely je už v programovom vyhlásení vlády, ktoré podporila celá koalícia. Preto o ňom nebude hovoriť. Zaradenie návrhu novely do Nového Času premiér nekonzultoval s koaličnými partnermi. Podľa neho je to agenda Smeru-SD, preto môže konať samostatne. "Každá politická strana v rámci koalície má svoju politickú agendu. Domnievam sa, že ani nás by sa Hnutie za demokratické Slovensko alebo Slovenská národná strana nepýtali na súhlas, ak by robili nejakú aktivitu, ktorá vyslovene zapadá do ich vlastnej politickej agendy." Fico odmietol povedať, v akom náklade návrh novely vydali. Uviedol, že za vloženie jedného výtlačku zaplatili novinám 1,60 Sk plus daň z pridanej hodnoty, výroba výtlačku stála 3,50 Sk plus DPH. Smer zaplatil zo svojho. Ako vysvetlil premiér a predseda strany, vzhľadom na slušný volebný výsledok majú dosť peňazí zo štátneho rozpočtu, aby si to mohli dovoliť aj bez sponzorov.
SDKÚ-DS: Otvoriť diskusiu k Zákonníku práce až teraz je absurdné
Novela Zákonníka práce je pre SDKÚ-DS neprijateľná. Podľa podpredsedníčky strany Ivety Radičovej je absurdné, ak Smer-SD otvára diskusiu o nej v čase, keď sa skončilo pripomienkové konanie. Poslanec Tomáš Galbavý považuje formu diskusie zvolenú premiérom za falošnú a populistickú. Uvádza sa to v ich dnešných vyhláseniach pre médiá k tlačovej konferencii Roberta Fica o verejnej diskusii k Zákonníku práce.
Verejná diskusia je podľa Radičovej prirodzená, štandardná a má zmysel, ak predchádza príprave zákona. Verejná diskusia k návrhu z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR prebieha od prvého dňa zverejnenia návrhu novely Zákonníka práce, pokračuje Radičová. Táto diskusia je podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS veľmi kritická nielen z radov členov tripartity, opozície, odbornej verejnosti, ale aj dvoch koaličných partnerov. Radičová pripomína, že vláda pripravila novelu Zákonníka práce bez riadnej diskusie s partnermi z tripartity, na čo oni sami viackrát upozornili. "Tým porušila zákon o tripartite, ktorý sama schválila," uvádza Radičová. Úplne absurdné na celej veci podľa Radičovej je, že strana Smer-SD otvára diskusiu v čase, keď sa skončilo oficiálne pripomienkové konanie k zákonu. "Zákonník práce v tejto podobe je pre SDKÚ-DS neprijateľný a vyžaduje si zásadnú zmenu, pre ktorú budeme získavať aj podporu vládnych koaličných partnerov. Ak chce Smer-SD naozaj riadnu verejnú diskusiu, potom jediným čestným riešením je stiahnuť Zákonník práce z legislatívneho procesu a počkať na jej výsledky," uzatvára Radičová.
Rozhodnutie predsedu vlády a strany Smer-SD predložiť na verejnú diskusiu novelu Zákonníka práce možno podľa Galbavého privítať, lebo takéto dôležité zákony by mali byť prediskutované na čo najširšom pléne odbornej aj laickej verejnosti. Formu, akú si zvolila strana Smer-SD, však Galbavý považuje za falošnú a populistickú, keďže podľa neho sám premiér vyhlásil, že nepochybuje o tom, že hlavné časti zákonníka prejdú bez zmien. "Podstata zákona vrátane bodov, ktoré SDKÚ-DS považuje za zlé a škodlivé ako pre zamestnancov, tak aj zamestnávateľov, pravdepodobne ostane zachovaná," uvádza Galbavý.
Galbavý sa v stanovisku pýta, prečo sa majú pripomienky k novele zákona posielať na centrálu strany Smer–SD, ak ide o vládny návrh. "Má to azda znamenať skryté obnovenie článku 4 socialistickej ústavy o vedúcej úlohe strany Smer-SD v spoločnosti?" uvádza Galbavý, podľa ktorého ide o jednoznačný pokus strany Smer-SD prilákať voličov a sympatizantov svojich koaličných partnerov.
Za absurdné treba podľa Galbavého označiť tvrdenie, že v súčasnosti platný Zákonník práce zodpovedá pomerom v krajinách Latinskej Ameriky, prípadne že je jeden z najliberálnejších na svete. Podľa hodnotenia Svetovej banky sa SR v miere liberalizácie pracovného trhu nachádza v strede poľa hodnotených krajín, zodpovedá teda v plnej miere požiadavkám EÚ. Z údajov o vývoji nezamestnanosti navyše vyplýva, že práve jeho prijatie prinieslo zásadný nárast zamestnanosti a teda istôt zamestnancov a ich rodín. Preto pokusy o návrat k stavu pred prijatím tohto znenia zákona neprinesú pracujúcim, ale ani ich zamestnávateľom nič pozitívne, naopak – poškodia ich záujmy, uzatvára Galbavý.
Prehľad zákonov uverejnených v Zbierke zákonov SR vo februári 2007
Čiastka 39 - uverejnená 10. februára 2007
59. Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky zo 6. februára 2007 o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí.
Čiastka 40 - uverejnená 10. februára 2007
63. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí zmien Štatútu Haagskej konferencie medzinárodného práva súkromného z 15. júla 1955.
Zmeny nadobudli platnosť 1. januára 2007 v súlade s článkom 14 ods. 1.
Čiastka 42 - uverejnená 13. februára 2007
68. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí Dohovoru o ochrane a podpore rozmanitosti kultúrnych prejavov.
Vo vzťahu k Slovenskej republike dohovor nadobudne platnosť 18. marca 2007 v súlade s článkom 29 ods. 1.
Čiastka 43 - uverejnená 14. februára 2007
70. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Brazílskej federatívnej republiky o čiastočnom zrušení vízovej povinnosti.
Dohoda nadobudla platnosť 6. augusta 2005 v súlade s článkom 9 ods. 1.
71. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí Dohody medzi stranami Severoatlantickej zmluvy o bezpečnosti informácií.
Pre Slovenskú republiku dohoda nadobudla platnosť 21. decembra 2006 v súlade s článkom 6 písm. b).
Čiastka 47 - uverejnená 21. februára 2007
77. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí Medzinárodného dohovoru o ochrane rastlín.
Vo vzťahu k Slovenskej republike dohovor nadobudol platnosť 24. marca 2006 v súlade s článkom 22.
78. Opatrenie Ministerstva školstva Slovenskej republiky zo 14. februára 2007, ktorým sa mení opatrenie Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 422/2003 Z. z. o úprave dispozičných oprávnení správcov majetku štátu v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva školstva Slovenskej republiky pri nakladaní s majetkom štátu.
Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. marca 2007.
Čiastka 48 - uverejnená 23. februára 2007
83. Oznámenie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o vydaní výnosu o ustanovení hodnoty služobnej rovnošaty a jej súčastí pre príslušníkov Policajného zboru v roku 2007.
Výnos nadobúda účinnosť 1. marca 2007.
aktualizované 16:42
Autor: zh

Beata
Balogová
