Bratislava 27. februára (TASR) - Asociácia súkromných lekárov SR (ASL SR) má záujem byť pri analýze a tvorbe minimálnej verejnej siete ambulantných zdravotníckych zariadení na Slovensku. Povedal dnes pred novinármi prezident ASL SR Ladislav Pásztor.
V skutočnosti táto sieť neexistuje, ale je len v podobe smerných čísiel pre vyššie územné celky (VÚC). Problémom je, že tieto čísla nie sú obsadené, povedal Pásztor. Ako príklad uviedol, že v Nitrianskom kraji by malo byť 30 internistov. Avšak 29 z nich pôsobí v krajskom sídle, jeden v Topoľčanoch, Levice a ďalšie okresné mestá takúto špecializáciu nemajú obsadenú, vysvetlil Pásztor.
VÚC majú v súčasnosti presné informácie o počte poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, pretože k 31. decembru 2006 každý neštátny poskytovateľ musel získať nové povolenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Počet štátnych zariadení je tiež známy.
"Nič nebráni tomu, aby sa konečne urobila minimálna verejná sieť vo veľmi jednoduchej štruktúre, a to názov zdravotníckeho zariadenia, odbornosť a úväzok. Ak by to nemalo byť v tejto podobe, tak nemožno hovoriť, či je sieť naplnená, či je veľa alebo málo ambulantných lekárov," vyhlásil Pásztor.
Ak budú známi konkrétni lekári v sieti, potom možno urobiť analýzu ich vekovej štruktúry. V súčasnosti podľa Pásztora v niektorých regiónoch pracujú aj 70-roční lekári. Otázku prirodzeného odchodu lekárov bude treba riešiť, pretože o desať rokov bude chýbať 500 lekárov. Pásztor poukázal na to, že výchova všeobecného lekára trvá 11 rokov. Hovoriť preto o tom, že na Slovensku je veľa ambulantných lekárov, je podľa Pásztora veľmi nezodpovedné. ASL zastáva názor, že v mnohých regiónoch Slovenska je to inak.