Zdoba 27. februára (ČTK) - Dospelí ľudia postihnutí zároveň stratou zraku a sluchu majú svoj prvý špecializovaný bytový dom. Zariadenie dnes otvorili v obci Zdoba pri Košiciach. Ubytovanie v ňom nájde osem hlucho-slepých, doteraz už prijali šesť klientov. Informovali o tom dnes predstavitelia neziskovej organizácie Maják, ktorá dom prevádzkuje.
"Je to vôbec prvé takéto zariadenie pre ťažko postihnutých ľudí, ktorí väčšinou nie sú schopní žiť samostatne," povedal pri otvorení zariadenia Peter Fašung zo Združenia rodičov a priateľov hlucho-slepých detí. V zrekonštruovanom rodinnom dome pracuje 11 zamestnancov, z toho je šesť vychovávateľov a jeden špeciálny pedagóg. Postihnutí môžu v dome, ktorý nazvali Maják, ostať neobmedzene dlho. Podľa odhadov je na Slovensku od 500 do 1000 hlucho-slepých ľudí.
"Najväčším problémom hlucho-slepých ľudí je, že hlucho-slepota nie je zákonom definovaná ako samostatná diagnóza," tvrdil Fašung. Chýbajú tak podľa neho aj presné pravidlá na určenie financovania sociálnej pomoci. Každý hlucho-slepý napríklad potrebuje vlastného opatrovateľa, čo je finančne náročné. V domove Maják majú v súčasnosti len troch ošetrovateľov v smene, dotácie na chod domu pritom nepokrývajú ani ich platy.
"Financie máme z Úradu Košického samosprávneho kraja, a to 150.000 korún na klienta na rok," uviedla riaditeľka domova Henrieta Hajdeckerová. Na chod domu preto musia získavať ďalšie financie cez sponzorov či darov zo zahraničia.
"Problém neuznania hlucho-slepoty ako špecifickej diagnózy je problémom väčšiny krajín v Európskej únii," dodal prezident Medzinárodnej organizácie hlucho-slepých William Green. Európsky parlament pritom už v roku 2003 túto diagnózu uznal. Zmena na Slovensku by mohla prísť v navrhovanej novele zákona o sociálnej pomoci. Ten navrhuje ministerstvo sociálnych vecí rozdeliť na dve časti - Zákon o kompenzáciách dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia a Zákona o sociálnych službách. Práve v druhej časti sa objavila kategória tlmočenia pre hlucho-slepých, čo by po prvý raz zaviedlo tento pojem do našej legislatívy.
Doteraz pomoc hlucho-slepým ponúkala len vysoko špecializovaná škola pre deti v Červenici pri Prešove, ktorú založila evanjelická cirkev. Pred dvoma rokmi zo školy vyšli prví absolventi, časť z nich je teraz klientmi domova. "Je to úžasný pokrok, pred niekoľkými rokmi sa hlucho-slepé deti považovali za nevzdelávateľné," uviedla špeciálna pedagogička Jana Šarišská.
Zariadenie, ktoré by ponúkalo asistované bývanie pre hlucho-slepých, zatiaľ chýba aj v Česku. "Existuje u nás jediná trieda pre hlucho-slepé deti na základnej škole pre sluchovo postihnutých v Olomouci," povedala ČTK Ivana Rečková z občianskeho združenia Záblesk, ktorého predstavitelia domovu v Zdobe ako dar doniesli špeciálne rehabilitačné sedačky.
igr fil