Bratislava 27. februára (TASR) - V operáciách medzinárodného krízového manažmentu momentálne pôsobí 541 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Ide o misie v rámci Organizácie Spojených národov (OSN), Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO).
Misia OSN UNDOF zabezpečuje pozorovanie, hliadkovanie a kontrolu režimu na území Golanských výšin. Slovenskí vojaci tu pôsobia od mája 1998. V súčasnosti sa ich tu nachádza 95.
Na hraniciach Libanonu a Sýrie s Izraelom sú dvaja dôstojníci OS SR vo funkciách vojenských pozorovateľov. V rámci misie OSN UNTSO sa od augusta 1999 podieľajú na monitorovaní situácie na izraelsko-libanonskej hranici, patrolovaní, vykonávaní inšpekcií, špeciálnom vyšetrovaní a na výcviku nových pozorovateľov.
V máji 2001 vyslalo SR vojakov do mierovej misie OSN UNFICYP na Cypre. Jej cieľom je zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkami, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami a prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove. Slovenský kontingent tam má 196 príslušníkov.
Sily KFOR sa sústreďujú na posilnenie bezpečnosti v pohraničnej oblasti Kosova s Macedónskom a Albánskom. K zabraňovaniu etnických nepokojov v rámci operácií NATO napomáha od februára 2002 aj 135 príslušníkov OS SR.
Prvoradou úlohou ISAF pod vedením NATO je poskytovať pomoc afganskej vláde pri zabezpečovaní a udržiavaní bezpečnosti v Kábule a jeho najbližšom okolí, ako aj kontrola a riadenie kábulského medzinárodného letiska. Momentálne tu pôsobí 57 slovenských vojakov a vláda má v stredu rokovať o ich presune z Kábulu do Kandaháru.
Hlavnou úlohou veliteľstva NATO v Sarajeve je asistencia orgánom Bosny a Hercegoviny pri realizácii obrannej reformy a aktivít súvisiacich s ich snahou stať sa členmi programu Partnerstva za mier. Dvaja dôstojníci OS SR plnia úlohy v oblastiach logistiky, vzdušných operácií, civilno-vojenskej spolupráce a v oblasti evidencie, kontroly vývozu a dovozu zbraní a munície.
Misia EÚ EÚMM pôsobí na území bývalej Juhoslávie, s výnimkou Slovinska a Albánska. SR je v operácii zastúpená dvoma profesionálnymi vojakmi zaradeným do pozorovateľského tímu na juhu Macedónska, pričom ich pôsobenie nie je viazané na jedno miesto.
ALTHEA je najväčšia vojenská operácia, do ktorej sa EÚ zapojila. Hlavnými úlohami 35 príslušníkov OS SR je stráženie, kontroly na kontrolných a prepúšťacích stanoviskách a sprevádzanie konvojov na území Bosny a Hercegoviny. Ďalší štyria dôstojníci sú na veliteľstve v štábnych funkciách.
V samostatnej výcvikovej misie v Iraku NTM-I pod velením NATO päť slovenských dôstojníkov cvičí a školí personál irackých ozbrojených síl.
V rámci operácie Koaličných síl pod názvom Iracká sloboda pôsobia na štábnych pozíciách štyria dôstojníci OS SR na mnohonárodnej divízii Stred-Juh a dvaja na hlavnom veliteľstve koaličných vojsk.
Misia UNIFIL vznikla na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a jej cieľom je potvrdenie stiahnutia izraelských ozbrojených síl z južného Libanonu a poskytnutie pomoci libanonskej vláde pri získaní autority na tomto území. Prvého marca sem odcestuje šesťčlenný chirurgický tím OS SR, ktorého úlohou bude vykonávať zákroky zachraňujúce život a končatiny, stabilizácia pacienta a nevyhnutná pooperačná starostlivosť.
Vytvorené miesta majú slovenskí vojaci aj v pozorovateľskej misii OSCE Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Ide o jednu pozíciu v Moldavsku a dve v Gruzínsku, ktoré podľa hovorcu OS SR Milana Vangu nie sú v súčasnosti obsadené.